Трик од 30 секунди кој на вашата коса ќе ѝ даде неверојатен сјај


Трик од 30 секунди кој на вашата коса ќе ѝ даде неверојатен сјај

Дали кога сте на фризер и кога ви ја мијат косата ви се случило сосема кратко да тече ладен млаз врз вашето теме и потоа да се врати топлата вода? Тоа не е случајно.

trik-od-30-sekundi-koj-na-vashata-kosa-kje-i-dade-neverojaten-sjaj-01.jpg

Овој едноставен бесплатен трик го применуваат многу професионални фризери и всушност им е толку влезен во рутината, што не ни забележувате дека токму тие 30 секунди ја прават разликата меѓу салонското и домашното миење.

Краткотрајното плакнење со ладна вода ги исцелува кутикулите и делува противвоспалително. Во исто време, вашата коса станува блескава и мека.

Сосема е нормално што не сакате ладен туш (кој всушност го сака), но треба да го погодите точниот момент кога ја плакнете косата од регенераторот, кратко пред целосно да биде исплакнат. Тогаш пуштате ладна вода (не мраз ладна, туку млака накај ладна) и половина минута плакнете го темето. Наведнете се нанапред доколку не сакате ладната вода да ви тече по телото.

trik-od-30-sekundi-koj-na-vashata-kosa-kje-i-dade-neverojaten-sjaj-02.jpg

Исто така, ќе си помогнете и доколку со фенот наизменично ги менувате топлиот и ладниот воздух. Ладниот воздух од фенот помага исушената коса да остане на место, односно да не се разлетуваат влакната на сите страни.

Обидете се, овие трикови се навистина бесплатни и лесни за да ги испробате.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Истренирајте“ ја својата коса помалку да се мрси Луѓето кои имаат мрсна коса знаат колку често ја мијат и дека може да им се измр...
Фризури што ќе ви помогнат да издржите 6 дена без миење на косата Не постои жена која барем еднаш не го занемарила миењето на косата. Можеби сте н...
Како да ја ублажите катастрофата од промашена боја за коса? На секоја девојка во животот ѝ се случило барем еднаш да не е задоволна со новат...