Проверено и делотворно: Домашен лосион од 2 состојки против опаѓање и брз раст на косата
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Проверено и делотворно: Домашен лосион од 2 состојки против опаѓање и брз раст на косата

Популарната блогерка за убавина Фара Дукаи која страда од алопеција, односно опаѓање на косата во одредени делови од скалпот, неодамна сподели едноставен домашен рецепт за подготовка на лосион против оваа непријатна појава.

Domasen-losion-od-2-sostojki-protiv-opagjanje-na-kosata-01.jpg

Оваа мешавина ја поттикнува циркулацијата на темето, коренот на влакното е добро нахранет и на тој начин не само што косата престанува да паѓа, туку и се стимулира растот на истата.

Потребни ви се само 2 состојки кои веќе ги имате дома: маслиново масло и црн бибер.

Зошто делува?

Маслиновото масло го навлажнува и хидрира скалпот. Црниот бибер кој е „ѕвезда“ на оваа едноставна мешавина ги зајакнува фоликулите и го спречува опаѓањето на косата, стимулирајќи циркулацијата во скалпот. 

Истовремено, тој врши ексфолијација на мртвите клетки кои се напластуваат на скалпот и не му овозможуваат да „дише“.

Имајте предвид дека црниот бибер е „лут“ па ќе предизвика благо пецкање на скалпот, помагајќи им на фоликулите да се регенерираат.

Како се подготвува?

Добро измешајте 1 шолја маслиново масло и 1 лажица мелен црн бибер.

Најидеално би било ова да го сторите со рачен блендер, а мешавината според Фара треба да изгледа како кал, односно вода од мочуриште. Откако ќе ја добиете смесата, префрлете ја во тегла, добро затворете ја и оставете да отстои најмалку 2 недели.

После тоа само ја процедувате и вашиот лосион против опаѓање и брз раст на косата е подготвен. Но, бидете внимателни и нанесувајте го само во коренот, односно на кожата на главата пред спиење. Нежно масирајте го скалпот со главата наведната надолу со цел да ја поттикнете циркулацијата уште повеќе.

Се препорачува третманот да се практикува 3 пати неделно за максимални резултати.

Запаметете дека косата расте од коренот, така што секоја маска или лосион кои ги нанесуваме на врвовите односно краевите на косата нема да придонесат за нејзиниот побрз раст, бидејќи мора да водиме сметка првенствено да биде добро нахранет коренот на косата.

Погледнете го видеото за полесна подготовка на лосионот:

View this post on Instagram

😱GROW HAIR BACK IN BALD SPOTS . 😔I GET TRACTION ALOPECIA..aka RANDOM BALD SPOTS on my HEAD. . 👱🏾‍♀️#1- SNATCHED PONYTAILS ARE THE LEADING CAUSE OF BALD SPOTS..but they look HELLA CUTE so were gonna keep wearing them…BUT were gonna MAKE SURE to use stimulating treatments to help keep the SCALP PROTECTED, strong, and help grow back hair that was lost in the battle. SCALP CARE IS IMPORTANT! . 👹I usually dont leave my house so I have my hair down and look like Hagrid most of the time.. but over the last little while I’ve been wearing my hair in a HALF snatched pony which caused a BALD SPOT on the side of my head . 🤗You dont need fancy ingredients to grow hair..you just need to use the RIGHT ingredients, SO..since you guys always DM me for easy to find ingredients from where YOURE from.. I used TWO INGREDIENTS that EVERYONE has in their kitchen . 🤓WHAT YOU NEED: ✅OLIVE OIL ✅BLACK PEPPER . 🔪GRIND 1TBSP black pepper 🌳1 CUP OLIVE OIL 😬I like to use a hand mixer to get the black pepper extra infused 🐊It should look like SWAMP WATER 🛀🏾Let the pepper take a “bath” and infuse in the oil for at LEAST 2 weeks.. 🧹After 2 weeks STRAIN 💉Apply to your SCALP ONLY 🎈FLIP your hair UPSIDE DOWN to bring blood flow to your SCALP and give it a quick massage 😴LEAVE IT ON OVERNIGHT 🤔You DONT have to wash this out.. but IT IS OILY so tie hair up or braid it etc if you’re not gonna wash it 🤯DO THIS CONSISTENTLY!!! WHEN I HAVE A BALD SPOT I DO THIS EVERY NIGHT to make sure the hair grows back SUPER FAST.. If not, MINIMUM 3 times a week . 🙏🏾WHY THIS WORKS: OLIVE OIL: -moisturizes scalp and helps deliver the black pepper -keeps hair/scalp hydrated and strong BLACK PEPPER: This is the STAR INGREDIENT -Strengthens hair follicles to prevent from falling out -helps stimulate circulation = increase blood flow = fasting growing hair -exfoliates dead skin cells on scalp to prevent buildup -black pepper is “spicy” so it tingles and “irritates” your scalp to help regenerate follicles . 👍🏾LIKE THIS VID IF YOU LOVE SIMPLE DIY’S LIKE THIS + TAG A BALD FRIEND👇🏽 . 🎵: @mickeyshiloh - better in my head . Disclaimer: Test patch first #farahdhukai #diy #hair

A post shared by Farah Dhukai (@farahdhukai) on

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 причини зошто вашата коса се мрси многу често Како што кожата лачи масти на лицето, истото се случува и на скалпот. Задачата н...
Што да направите во недела вечер за да изгледате прекрасно во понеделник наутро Неделните вечери се наменети за релаксирање. Има ли нешто поубаво од лежење во п...
Маска од лимон, авокадо и кокосово масло - серум за убава и здрава коса Дали и вашата коса е сува и безживотна? Дефинитивно не сте единствени. Ова е пр...

Спонзорирани линкови: