Чекор по чекор: 9 домашни маникири кои нема шанси да ги промашите
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 10-07-2020


Чекор по чекор: 9 домашни маникири кои нема шанси да ги промашите

Иако е најлесно да отидете во салон да ви ги средат ноктите како што сакате, сепак некогаш може да се обидете сами да ја развиете креативноста и да заштедите пари.

chekor-po-chekor-9-domashni-manikiri-koi-nema-shansi-da-gi-promashite-01.jpg

Секако, техниката е важна и не секој е способен, но овој водич со чекор по чекор инструкции ќе ви го олесни процесот, дури и ако сте почетник.

Ако имате барем малку трпение и желба сами да си направите кул маникир – одвојте време за нега за себе.

Лесни и едноставни чекори за маникир кој не чини пари:

Маникир со разлеани бои

Нанесете безбоен лак како основа и еден слој од лакот во омилената боја за нокти.

Ставете 3-4 капки лак во други бои на рамна површина. Измешајте ги со нешто тенко како чепкалка, како на фотографијата.

Притиснете во една точка од боите со печат за линиите да не бидат толку истакнати од најгорниот слој.

Потоа ставете го ноктот врз површината со лак и на крај отстранете го вишокот лак околу ноктот.

Почекајте да се исуши и намачкајте безбоен лак за сјај.

chekor-po-chekor-9-domashni-manikiri-koi-nema-shansi-da-gi-promashite-02.jpg

Омбре ефект

Намачкајте ги ноктите со основа и со еден од двете бои на лакови кои ќе ги користите за омбре.

На рамна површина истурете мала количина од двете бои на лак и во средина каде што се соединуваат измешајте ги двете бои со чепкалка.

Земете мало парче сунѓер и еден крај од него притиснете врз двете бои.

Потоа со нежни движења и благ притисок допрете го сунѓерот за ноктот.  Повторете неколку пати обновувајќи ја бојата на сунѓерот додека ноктите не добијат доволно силна боја.

Отстранете го вишокот од кожата, оставете да се исуши и намачкајте безбоен лак за сјај.

chekor-po-chekor-9-domashni-manikiri-koi-nema-shansi-da-gi-promashite-03.jpg

Маникир со огномети

Намачкајте ги нозете со основа и со лак во омилената боја, по можност темна.

Користете многу тенка четка за да нацртате неправилни линии и точка во средината со светкав лак (со светкавиот лак не се познаваат недостатоците на линиите, за разлика од обичен).

Оставете да се исуши и намачкајте со безбоен сјаен лак.

chekor-po-chekor-9-domashni-manikiri-koi-nema-shansi-da-gi-promashite-04.jpg

Ефект на витраж

Намачкајте ги ноктите со основен безбоен лак и со лак во боја и оставете да се исуши.

Потребни ви се стикери со сјаен, шарен дезен, кои ќе ги исечете на парчиња и со стапче ќе ги лепите како на сликата.

Намачкајте со безбоен лак за сјај, во неколку слоеви, за подобро да се фиксираат налепниците и површината да биде мазна.

chekor-po-chekor-9-domashni-manikiri-koi-nema-shansi-da-gi-promashite-06.jpg

Зебра маникир

Намачкајте ги ноктите со безбоен лак како основа и одозгора со лак во една од двете бои ќе ги користите.

Откако ќе се исушат, залепете тенки ленти со различна дебелина, по можност на помало растојание.

Одозгора нанесете лак во другата боја која сакате да ја комбинирате, а потоа внимателно одлепете ги лентите.

Почекајте да се исуши и нанесете лак за сјај.

chekor-po-chekor-9-domashni-manikiri-koi-nema-shansi-da-gi-promashite-07.jpg

Продолжува на следната страна... 



Би можело да ве интересира:

10 женски парфеми на кои ќе сакате да мирисате во зима 2019/20 Мирисни ноти на јасмин, бергамот, какао и ванила преовладуваат кај парфемите изб...
Водич за летно шминкање: Каде да нанесете бронзер според обликот на лицето? Бронзерот е еден од производите за шминкање за кој не сме секогаш најсигурни как...
Женски парфеми кои ќе ја одбележат пролет 2019 Жените кои не се „верни“ само на еден парфем и сакаат да експериментираат со мир...