7 причини зошто вашата коса се мрси многу често


7 причини зошто вашата коса се мрси многу често

Како што кожата лачи масти на лицето, истото се случува и на скалпот. Задачата на овие масти е да ја заштитат косата од надворешните влијанија и да ја навлажнат.

7-prichini-zoshto-vashata-kosa-se-mrsi-premnogu-chesto-01.jpg

Сепак, понекогаш лачењето е прекумерно, па само еден ден после миење, вашата коса изгледа мрсно и безживотно.

Постојат неколку причини за ова и има решение за речиси секоја.

Погледнете зошто вашата коса се мрси често и што да правите во врска со тоа:

Постојано ја носите косата во опавче

Опавчето е одличен избор кога немате време за правење фризури или кога косата ви е премногу мрсна за да ја носите пуштена.

Но, кога косата е собрана во опавче, на корените се акумулираат уште повеќе масти и само ја влошуваат состојбата. Притоа, ако нанесете и некој продукт за да го прицврстите опавчето, косата ќе изгледа уште помрсна.

Што да правите?

Носете ја косата пуштена секогаш кога можете, не претерувајте со продуктите за коса и избегнувајте ги фризурите кои бараат премногу чешлање и допирање на косата.

7-prichini-zoshto-vashata-kosa-se-mrsi-premnogu-chesto-02.jpg

Не ја плакнете косата со студена вода

Туширањето со жешка вода е одличен начин да ги отворите порите и да ги отстраните нечистотиите. Но, истовремено, жешката вода може да ја оштети косата.

Бидејќи целосно ги отстранува природните масти, жешката вода ја суши кожата на скалпот. Ова, пак, може да резултира со првут и зголемено лачење масти.

Што да правите?

Ако преферирате да се туширате со жешка вода, подобро користете ја пред да нанесете шампон или регенератор. На крај исплакнете ја косата со студена/млака вода за да ги затворите сите пори и да го намалите лачењето масти.

7-prichini-zoshto-vashata-kosa-se-mrsi-premnogu-chesto-03.jpg

Купувате погрешни продукти за коса

Многу луѓе купуваат погрешни продукти за коса. На пример, шампоните за сува коса можат да ѝ додадат заштитен слој на косата, па ако веќе имате мрсна коса, таа ќе изгледа уште помрсно.

Што да правите?

Ако имате сува коса но мрсен скалп, можете да пробате да користите кокосово масло. Ова масло ја храни косата, без притоа да го зголеми лачењето на масти. Доколку не сте сигурни кој шампон е најдобар за вас, вашиот фризер ќе може да ви помогне.

7-prichini-zoshto-vashata-kosa-se-mrsi-premnogu-chesto-04.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

9 тајни кои жените со беспрекорна кожа никогаш нема да ви ги кажат Младата и негувана кожа не е дар на природата. Таа се стекнува со соодветни рути...
Индијките откриваат: 8 тајни за бујна и негувана коса Можеби не сте забележале меѓутоа жените од Индија имаат навистина прекрасна и не...
„Истренирајте“ ја својата коса помалку да се мрси Луѓето кои имаат мрсна коса знаат колку често ја мијат и дека може да им се измр...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg