„Јас не се срамам од мојата егзема, целулит, тежина или лузни, се срамам од вас хејтери“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


„Јас не се срамам од мојата егзема, целулит, тежина или лузни, се срамам од вас хејтери“

Карина е храбра девојка која на Инстаграм не ги прикажува само своите најдобри изданија, туку и најлошите, и на сите хејтери што ја навредуваат со коментари од типот „Грозна си, имаш одвратна кожа“ им испрати одлична порака.

jas-ne-se-sramam-od-mojata-egzema-celulit-tezhina-ili-luzni-se-sramam-od-vas-01.jpg

Карина Ирбл, дизајнерка, инфлуенсерка и модел од Австралија, е девојка која јавно говори и ги прикажува проблемите со кожата, целулитот, килограмите, егземата.

И додека многу девојки се воодушевени од нејзината храброст, постојат и такви кои фрлаат кон неа отровни стрели сокриени зад тастатурата во својот дом.

Таа упати одличен апел до сите хејтери:

„Мојот живот на социјалните мрежи е сѐ освен гламурозен.

Троловите, навредите, претпоставките, задевањето...

Сакам да издвојам минута за генерално да им заблагодарам на тие луѓе. Без сарказам.

Ме задеваа на училиште за мојата кожа и тоа беше ужасно и НИКОГАШ не сонував дека ќе ја изнесам мојата состојба пред светот за да ме критикува. Но, еве ме.

Благодарам што ми покажавте колку сум силна и дека зборовите се безопасни.

Ви благодарам што уште толку ми ја зајакнавте кожата и им покажавте на девојките што ме следат дека вашите зборови не значат ништо. Јас сум уште тука.

И ви благодарам што јавно се изрекламиравте како воини зад тастатура, бесполезни суштества и слабаци.

Јас не се срамам од мојата егзема, целулит, тежина или лузни.

Јас се срамам од ВАС.“

Дел од нејзините искрени фотки:

View this post on Instagram

Can slender white women talk about body positivity and are they taking up too much space? There is a popular post circulating on this topic and a lot of people keep asking my personal opinion. So, here it is. I believe everyone can, and should, talk about what body positivity means to them. When you publicly put yourself out there, opening yourself up to all sorts of criticism, you’re not just doing it for other people who can relate. You’re doing it for yourself as well. The internet is a huge space and it allows us to see tiny little snippets of peoples lives from all around the world. My story within this space is only about my own personal insecurities and struggles which is chronic eczema, staphylococcalitis, cellulite and bloating. I stay in my lane. I speak what I know and what I’ve personally experienced. Never have I, or will I, preach topics I have never had to deal with. That being said, the more and more people who open up and and talk about what body positivity means to them the more bases are being covered. More people are seeing it. More people are relating and more people are feeling accepted. Body positivity isn’t a sport, or a competition, where there can only be one winner. BP is a team building exercise where EVERYONE’S invited and everyone can win, by bettering themselves and their awareness and appreciation of themselves and each other. No matter who you are or what you say or do... every single person walking the earth feels insecure or vulnerable about something to do with their body or appearance. The more that these traits and features are shared and normalised, and people are encouraged to be comfortable in letting their guard down... the world will be a better place.

A post shared by KARINA🦄IRBY (@karinairby) on

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Обновете ја дехидрираната кожа во 3 чекори Наглите промени на температурата, недоволно количество на свеж воздух, стресот и...
Какви шишки најмногу ви одговараат според обликот на лицето? Барем еднаш во животот секоја девојка посакала да се осуди да направи шишки за д...
Како да се заштитиме од штетните сончеви зраци, без лепливи траги на кожата? Со летото, дојдоа и топлите и сончеви денови, а потребата за ефикасна заштита на...

Најчитани неделава