„Престанав да ја мијам косата 2 седмици“ - што се случи? (фото)


„Престанав да ја мијам косата 2 седмици“ - што се случи? (фото)

prestanav-da-ja-mijam-kosata-2-sedmici-shto-se-sluchi-foto-01.jpg

Исповед на Џен Гланц...

„Зачестив толку многу со миење на косата што во последниот период ја миев косата двапати на ден. Кога ќе им кажев на пријателките не им се веруваше.

Сите ме прашуваа зошто, а мојот одговор беше дека го сакам чувството на чиста коса и дека мојот скалп се мрси и станува нечист за само неколку часа.

Но, потоа дојде карантинот и минував многу часови во мојот удобен кревет, каде не ме гледаше никој освен мојот свршеник, па така почнав да минувам по 2, 3 дена без да ја измијам косата.

Изненадувачки стотoјбата на мојата коса почна да станува подобра. Помалку се мрсеше и изгледаше поздрава.

prestanav-da-ja-mijam-kosata-2-sedmici-shto-se-sluchi-foto-02.jpg

Изгледа со пречестото миење сум ја сушела косата и од неа сум ги измивала потребните масти за потхранување на влакното. Тоа доведе и до проблеми со скалпот, како и слабеење и губење на косата.

Всушност, кога го втривате шампонот на вашата глава сите влакна кои биле подготвени за опаѓање паѓаат наеднаш, наместо по природен пат постепено.

Затоа одлучив да се обидам да ги променам моите навики. Плус, знам дека ја оштетував редовно фарбајќи ја.

Па, така одлучив две седмици да минам без да ја мијам косата. Ме интересираше што ќе се случи.

Како изгледаа тие 14 дена?

Првите неколку дена минаа лесно затоа што косата изгледаше во ред. Само се обидував да не ја допирам многу за да не ја мрсам побрзо.

prestanav-da-ja-mijam-kosata-2-sedmici-shto-se-sluchi-foto-04.jpg

Веќе на 4-от ден почнав да забележувам дека изгледа нечисто. Од топлото време плус од вежбањето, таа почна да свети. Стигнав до точка кога ја чешлав косата по 3 до 5 пати на ден, инаку нормално ја чешлам по еднаш. Сакав маснотијата од скалпот да ја проширам на сувите врвови.

Веќе на 7-от ден состојбата беше толку лоша што почнав константно да ја носам во опавче. Беше и сува и мрсна едновремено и постојано си го чешав скалпот. На виртуелните состаноци од работа ми беше срам од изгледот на мојата коса, ја носев собрана, но бев одлучна да издржам до крај.

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

7 причини зошто вашата коса се мрси многу често Како што кожата лачи масти на лицето, истото се случува и на скалпот. Задачата н...
Што Индијките никогаш не прават кога е во прашање косата? Сигурно сте забележале дека Индијките секогаш имаат долга, сјајна и негувана кос...
Мали совети за бојата на косата да ви трае подолго Бојадисувањето на косата е нешто што го прават голем дел од жените. Некои сами д...

Најчитани неделава