Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Наутро или навечер: кога е подобро да ја миете косата?

Кога најчесто ја миете косата – наутро или навечер? Експертите велат дека постои разлика.

nautro-ili-navecer-koga-e-podobro-da-ja-miete-kosata-01.jpg

Ако ја миете пред спиење, можеби сте забележале дека побрзо се масти. Но, ова е сепак само погрешен впечаток затоа што чистата коса во текот на спиењето е притисната на перницата и го губи побрзо волуменот.

Зошто е подобро да ја миете косата наутро?

Освен што косата ќе има подобар волумен, ќе спречите развој на габи кои сакаат комбинација од мокри и топли места, односно спој на влажна коса и мека перница.

Доколку сепак дневниот ритам не ви дозволува да се бањате наутро, придржувајте се до овие правила:

1. Косата исушете ја темелно.

2. Користете производи за волумен.

3. Спијте на свилена навлака за перница.

Прочитајте и: 5 грешки кои ги правите при фенирањето на косата

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Шампонот ги отстранува паднатите влакна и уште 8 работи за косата кои треба да ги знаете за подобра ... Не треба да паничите ако ви паѓаат влакна додека ја миете косата и треба да биде...
Не пиете доволно вода и уште 9 причини зошто немате бујна и здрава коса Дали ја прескокнувате маската за коса или, пак, често користите „посилни“ продук...
5 причини зошто да користите кафе за нега на коса + како да си направите маска и спреј Го поттикнува растот, го зајакнува влакното и го олеснува чешлањето - кафето е е...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg