Фризури од 90-тите за кои се смеевме, но полека повторно се враќаат во мода


Фризури од 90-тите за кои се смеевме, но полека повторно се враќаат во мода

Изгледа дека во изреката „Модата секогаш се враќа“ има многу вистина, а тоа го докажуваат и фризурите од минатото, кои повторно ги носиме и денес.

frizuri-od-90-tite-na-koi-se-smeevme-no-sega-povtorno-stanuvaat-hit-01.jpg

Модните трендови постојано се менуваат и она што било хит минатата година, сега може да ни изгледа смешно. Многу често, пак, трендовите од минатото за кои сме се смееле најмногу, поради некоја причина, сега ни се омилени.

Истото важи и за облека, и за шминка, но и за фризури.

Постојат многу фризури од 90-тите на кои до неодамна гледавме со потсмев, но денес ги пробуваат сè повеќе и повеќе девојки. Обично фризурите од минатото претрпуваат мали промени – како поприроден изглед – но генерално се истите.

Па, погледнете ги фризурите од 90-тите на кои се смеевме, а сега повторно стануваат хит (секако зависно од стилот):

Собрана тапирана коса + шишки

Оваа фризура, за која е потребно многу лак за коса, беше еден од најголемите трендови во 90-тите. Денес повторно се враќа во мода, но во малку „поприродна“ варијанта, односно со помал волумен и помалку лак за коса.

frizuri-od-90-tite-na-koi-se-smeevme-no-sega-povtorno-stanuvaat-hit-02.jpg

Пунџа од плетенка

Пунџата од плетенка е лесна за правење, а изгледа навистина добро, па не е ни чудно што оваа фризура ја гледаме и денес.

frizuri-od-90-tite-na-koi-se-smeevme-no-sega-povtorno-stanuvaat-hit-03.jpg

Две мали пунџи

Пред година-две, речиси и да немаше инфлуенсерка или модна блогерка што не ја проба оваа фризура. За разлика од 90-тите, сега е важно пунџите да имаат поголем волумен, а неретко шишките или предните прамени се оставаат пуштени.

frizuri-od-90-tite-za-koi-se-smeevme-no-poleka-povtorno-se-vrakjaat-vo-moda.jpg

Цветови

Украсите за коса се секогаш популарни, а сега венчињата од цветови најчесто се додаваат на пуштена коса, или коса собрана во лежерна плетенка.

frizuri-od-90-tite-na-koi-se-smeevme-no-sega-povtorno-stanuvaat-hit-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

5 фризури кои повторно ќе се вратат во мода во 2018 Годината е веќе при крај и постојано се потсетуваме на сите најголеми трендови о...
Плетенка во вид на роза: Нова хит фризура (фото) Цвеќињата во коса се одамна во тренд, посебно за пролетните и летните денови.&nb...
Дани Димитровска, Елена Ристеска и уште 16 жени на кои очите им се најсилен адут (фото) Очите на Дани Димитровска кријат бескрајно синило, длабоки и продорни со поглед ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg