Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


6 масла кои природно го поттикнуваат растот на косата

Здравата, убава и негувана коса е додаток кој никогаш не излегува од мода.

6-masla-koi-prirodno-go-pottiknuvaat-rastot-na-kosata-01.jpg

Но, за да го постигнете ефектот на долга и сочувана коса, ви требаат добри сојузници.

Овие хранливи природни масла се едни од најдобрите, бидејќи го хранат влакното со витамин Е и масни киселини, од коренот до врвовите.

Како да ги користите природните масла за нега?

Нанесете неколку капки на темето, а доколку маслото е малку подгреано – уште подобро. Но, внимавајте да не е жешко. Масирајте го скалпот со ваков третман 2-3 пати неделно.

Оставете неколку часа, може и преку ноќ, па темелно измијте ја косата.

6-masla-koi-prirodno-go-pottiknuvaat-rastot-na-kosata-02.jpg

6-те масла за раст на косата кои треба редовно да ги користите се:

Арганово масло – со него постигнувате брз сјај и хидратација. Во текот на летните месеци ја штити косата и од силното сонце и морската сол.

Кокосово масло – со ова масло го спречувате паѓањето на косата и оштетувањето на влакното.

Масло од макадемија – предноста на ова масло е што не ја масти косата, а содржи омега масти кои се неопходни за цврсто влакно.

Ленено масло – семките од лен како што се делотворни за целото тело, така ја опоравуваат и косата од коренот до врвовите.

Масло од орев – повторно богато со омега киселини, а може и да го користите летните месеци за благо нијансирање и осветлување на косата.

Маслиново масло – без него никаде не може, бидејќи го враќа здравиот сјај, го регенерира и зајакнува влкното.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Шампонот ги отстранува паднатите влакна и уште 8 работи за косата кои треба да ги знаете за подобра ... Не треба да паничите ако ви паѓаат влакна додека ја миете косата и треба да биде...
Кокосово масло за коса – за што служи, дали има негативни ефекти и како да го користите? Кокосовото масло е популарно и застапено во многу козметички производи, но и сам...
Не пиете доволно вода и уште 9 причини зошто немате бујна и здрава коса Дали ја прескокнувате маската за коса или, пак, често користите „посилни“ продук...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg