Зошто жените во Јапонија си ги бричат лицата уште од 10 години?

Жените во Јапонија секогаш биле симбол за мазна, порцелански чиста кожа. Но, имаат тајна која досега сигурно не сте ја знаеле.

zosto-zenite-vo-japonija-si-gi-bricat-licata-uste-od-10-godini-001.jpg

Ако повнимателно го погледнете лицето во огледало, под силна светлина, ќе забележите дека имате деликатни, мали и нежни влакненца по целата негова површина. Сепак, ретко која жена посегнува да ги избричи.

За разлика од нас, тоа е рутина за жените во Јапонија.

zosto-zenite-vo-japonija-si-gi-bricat-licata-uste-od-10-godini-5.jpg

Кај нив има цели третмани кои вклучуваат бричење на носот, вратот, грбот, ушите, деколтето, рацете...

На пример, неизбричените раце кај нив се симбол за лоша култура и жена која има лоши манири, додека пак бричењето на лицето кај жените се препорачува на секои 3 недели.

zosto-zenite-vo-japonija-si-gi-bricat-licata-uste-od-10-godini-6.png

Зошто се одлучуваат на овој чекор и зошто бричењето на лицето е дел од нивната рутина за убавина?

Сите салони за убавина тврдат дека по овој третман кожата станува мазна, свежа и сјајна. Шминката се задржува полесно и подолго, а исто така сметаат дека со тоа може да заборавите на акните.

Објаснувањето е дека влакненцата задржуваат прашини, нечистотии и бактерии, кои потоа лесно предизвикуваат иритации.

Секако, не постои гаранција за тоа, па не препорачуваме на своја рака да го направите ова без консултација. 

zosto-zenite-vo-japonija-si-gi-bricat-licata-uste-od-10-godini-01.png

zosto-zenite-vo-japonija-si-gi-bricat-licata-uste-od-10-godini-02.jpeg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Редовна масажа и уште 6 тајни на жените од Индонезија заради кои изгледаат 10 години помладо Маските од природни состојки се секогаш првиот избор на жените од Индонезија, а ...
Рамен стомак, мал нос: Наметнати (и нереални) стандарди за убавина кои не треба да ви влијаат на сам... Совршен мал нос, полни усни и рамен стомак – слободно игнорирајте ги овие станда...
30 совети кои ќе ви помогнат вашето лице да изгледа свежо и во четвртата деценија Намалете го стресот, пијте многу вода, јадете овошје и зеленчук и, најважно, цен...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg