Зошто не треба да се бањате повеќе од еднаш дневно?


Зошто не треба да се бањате повеќе од еднаш дневно?

Сувата, иритирана кожа и мрсната коса се само некои од последиците од многу честото туширање.

zoshto-ne-treba-da-se-tushirate-povekje-od-ednash-dnevno-01.jpg

Треба да бидеме умерени за буквално сè – дури и туширањето. Можеби во студените месеци поретко, но во летниот период сите сакаме да се истушираме еднаш дневно, некогаш и по неколкупати.

Но, изгледа дека многу честото туширање може да ни предизвика повеќе проблеми отколку да ни биде од корист.

Погледнете кои се последиците од туширањето повеќепати дневно:

Вашата коса ќе стане помрсна

Со секое миење на косата се отстрануваат сите масти од скалпот. Кога многу често ја миете косата, скалпот ќе почне да се суши, а тогаш организмот ќе почне да се обидува да го среди тој проблем, па ќе почнат да се лачат многу повеќе масти.

На крај, резултатот е мрсна коса, дури и само еден ден откако сте ја измиле.

Всушснот, кога станува збор за косата, препорачливо е да не ја миете секој ден, туку 2-3 пати неделно.

zoshto-ne-treba-da-se-tushirate-povekje-od-ednash-dnevno-02.jpg

Кожата ќе почне да се суши

Шампоните, но и самата топла вода, ги отстрануваат маслата и „здравите“ бактерии од кожата. Овие масла и бактерии се потребни за кожата да биде здрава и мека, па кога ќе почнете постојано да ги отстранувате, кожата ќе ви стане посува.

zoshto-ne-treba-da-se-tushirate-povekje-od-ednash-dnevno-03.jpg

Можно е да ви се појави првут

Обично првутот е поради сувата кожа на скалпот, а веќе напоменавме дека честото миење на косата може да го направи тоа.

zoshto-ne-treba-da-se-tushirate-povekje-od-ednash-dnevno-04.jpg

Кожата ќе ви стане почувствителна

Како што кажавме, некои бактерии се добри за кожата и всушност ја прават поиздржлива на разните надворешни влијанија. Ако постојано ги отстранувате, вашата кожа може да стане почувствителна и поподложна на црвенило и иритации.

zoshto-ne-treba-da-se-tushirate-povekje-od-ednash-dnevno-05.jpg

Потешко ќе ја расчешлувате косата

Веднаш откако ќе ја измиеме, косата навистина ни изгледа како од реклама за шампони, но многу честото миење ќе ја направи сува и кршлива.

Поради ова, косата полесно ќе се заплеткува и ќе се кине многу повеќе додека ја чешлате.

zoshto-ne-treba-da-se-tushirate-povekje-od-ednash-dnevno-06.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да го добиете тенот од соништата? Иако можеби одењето во солариум и лажниот тен се многу поедноставни, постојат мн...
Зошто имате сува кожа во лето и како да се справите со неа? Обично мислиме дека во летото ќе имаме проблеми со потење и мрсна кожа, но во то...
7 причини зошто вашата коса се мрси многу често Како што кожата лачи масти на лицето, истото се случува и на скалпот. Задачата н...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg