Сенката за очи покрива седи влакна и уште 9 трикови како да ја користите козметиката на повеќе начини

Секоја жена смета дека карминот е исклучиво за на усните, а маскарата оди само на трепките.

trikovi-kako-istata-kozmetika-da-ja-koristite-na-povekje-nacini-001.jpg

Тука разбиваме неколку такви митови и воедно ви откриваме трикови како истата шминка да ја искористите на повеќе начини:

1. Маскарата може да стане туш за очи, ако ја нанесувате со тенка четка под агол.

trikovi-kako-istata-kozmetika-da-ja-koristite-na-povekje-nacini-01.jpg

2. Коралниот кармин користете го како коректор за подочниците, па врз него нанесете пудра.

trikovi-kako-istata-kozmetika-da-ja-koristite-na-povekje-nacini-02.jpg

3. Со темните сенки може да ги скриете седите влакна.

trikovi-kako-istata-kozmetika-da-ja-koristite-na-povekje-nacini-03.jpg

4. Светкавите сенки може да бидат добри за украсување на маникирот, а одозгора „залепете“ ги светките со проѕирен лак.

trikovi-kako-istata-kozmetika-da-ja-koristite-na-povekje-nacini-04.jpg

5. Транспарентната пудра во прав во комбинација со маскара може да додаде волумен на трепките – само нанесете слој врз слој.

trikovi-kako-istata-kozmetika-da-ja-koristite-na-povekje-nacini-05.jpg

6. Балсамот за усни ги „скротува“ веѓите, но и ги омекнува кутикулите.

trikovi-kako-istata-kozmetika-da-ja-koristite-na-povekje-nacini-06.jpg

7. Тушот за очи со тенки четки може да го користите и како декорација за ноктите – само премачкајте со проѕирен лак врз него.

trikovi-kako-istata-kozmetika-da-ja-koristite-na-povekje-nacini-07.jpg

8. Пудрата во прав може да послужи како сув шампон.

trikovi-kako-istata-kozmetika-da-ja-koristite-na-povekje-nacini-08.jpg

9. Дезодорансите и стиковите го спречуваат триењето на кожата со новите чевли.

trikovi-kako-istata-kozmetika-da-ja-koristite-na-povekje-nacini-09.jpg

10. Лакот за коса експресно брзо го суши лакот на ноктите.

trikovi-kako-istata-kozmetika-da-ja-koristite-na-povekje-nacini-10.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Правилно користете ја турпијата и уште 8 совети за здрави и цврсти нокти За здрви и цврсти нокти, еднаш неделно правете си купка со малку лук и вода. Лук...
Голем нос, краток врат: Со какви трикови славните дами си ги кријат маните? (фото) Како Парис Хилтон визуелно ги крие големите стапала? Како Оливија Вајлд ги издол...
8 најчести грешки поради кои шминката не ви изгледа добро Дебелиот слој коректор можеби целосно ќе ги скрие подочниците, но не изгледа доб...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg