Полесно расчешлување и уште 5 причини зошто Индијките спијат со коса собрана во плетенка

Нема да се кине во текот на ноќта, полесно ќе ја расчешлувате, а наутро доволно е да ја пуштите за да имате брановидна фризура со локни – има многу предности од спиењето со плетенка.

polesno-rascheshluvanje-i-ushte-5-prichini-zoshto-indijkite-spijat-so-kosa-sobrana-vo-pletenka--01.jpg

Сите сонуваме за густа и сјајна коса која е препознатлива за жените од Индија. Иако во голема мера за нивната прекрасна коса се должни гените, Индијките знаат и како да се грижат за неа, а голем дел од триковите што ги користат се пренесувани со генерации и ги научиле од нивните мајки и баби.

Можеби сте забележале дека доста често Индијките ја носат долгата коса собрана во плетенка, а наводно многу од нив и спијат со плетенка.

Кои се придобивките од ова?

Ја намалува појавата на испукани врвови

Испуканите врвови се најголемиот непријател на долгата коса бидејќи нема како да ги отстраните освен да ги пресечете.

Покрај користењето фен, пегла, фарби и разни средства, испуканите врвови можат да се појават и за време на спиење.

Додека спиете и ја движите главата на перницата, помеѓу неа и косата се создава триење, па косата се кине. Но, ако ја соберете во плетенка, ова триење ќе се намали, а со тоа и појавата на испукани врвови.

polesno-rascheshluvanje-i-ushte-5-prichini-zoshto-indijkite-spijat-so-kosa-sobrana-vo-pletenka-02.jpg

Косата ќе изгледа посјајно

Ако немате никаков сјај на косата, тогаш најверојатно ви е многу сува. Но, можете да ја задржите влажноста на косата, односно природните масла што ѝ го даваат сјајот, ако спиете со плетенка.

Наместо маслата да завршат на вашата перница, плетенката ќе ги задржи на косата, па следното утро вашата коса ќе изгледа посјајна.

polesno-rascheshluvanje-i-ushte-5-prichini-zoshto-indijkite-spijat-so-kosa-sobrana-vo-pletenka-03.jpg

Полесно ќе ја расчешлате

Од триењето што го спомнавме претходно, косата лесно се заплеткува, а кога ја отплеткувате секојпат кинете по некое влакно.

Косата собрана во плетенка нема да се заплетка во текот на ноќта и наутро чешлањето ќе биде многу полесно.

polesno-rascheshluvanje-i-ushte-5-prichini-zoshto-indijkite-spijat-so-kosa-sobrana-vo-pletenka-04.jpg

Го намалува електрицитетот

Природните масла што ја прават косата повлажна и посјајна можат да го намалат и електрицитетот.

polesno-rascheshluvanje-i-ushte-5-prichini-zoshto-indijkite-spijat-so-kosa-sobrana-vo-pletenka-05.jpg

Косата ќе расте побрзо

Бидејќи нема да се кине, а и поретко ќе треба да ја скратувате, многу побрзо ќе ја добиете посакуваната должина на косата ако ја собирате во плетенка кога спиете.

polesno-rascheshluvanje-i-ushte-5-prichini-zoshto-indijkite-spijat-so-kosa-sobrana-vo-pletenka-06.jpg

Ќе ви заштеди време наутро

Кога ќе се разбудите, доволно е само да ја пуштите плетенката за да имате брановидна фризура со волумен.

polesno-rascheshluvanje-i-ushte-5-prichini-zoshto-indijkite-spijat-so-kosa-sobrana-vo-pletenka-07.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Шампонот ги отстранува паднатите влакна и уште 8 работи за косата кои треба да ги знаете за подобра ... Не треба да паничите ако ви паѓаат влакна додека ја миете косата и треба да биде...
14 славни дами кои гордо ја носат седата коса и на црвениот тепих Од Шарлиз Терон до Салма Хајек, кои славни дами без проблем знаат да се појават ...
Не пиете доволно вода и уште 9 причини зошто немате бујна и здрава коса Дали ја прескокнувате маската за коса или, пак, често користите „посилни“ продук...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg