10 совети за нега на косата дома (со кои ќе изгледа како по фризерски третман)

Чешлајте ја косата со чешел со широки запци, нежно и не веднаш по миењето.

10-soveti-za-nega-na-kosata-doma-so-koi-kje-izgleda-podobro-otkolku-po-frizerski-tretman-07.jpg

Изберете пешкир од природен и мек материјал и не ја тријте косата пресилно при бришењето.

10-soveti-za-nega-na-kosata-doma-so-koi-kje-izgleda-podobro-otkolku-po-frizerski-tretman-08.jpg

Едно од најважни правила е прво да ја исушите косата малку природно, па потоа со фен и тоа фенот да го држите на убава дистанца.

10-soveti-za-nega-na-kosata-doma-so-koi-kje-izgleda-podobro-otkolku-po-frizerski-tretman-09.jpg

Користете спрејови за термална заштита на косата пред да ја фенирате или пеглате за да спречите пукање на врвоите.

10-soveti-za-nega-na-kosata-doma-so-koi-kje-izgleda-podobro-otkolku-po-frizerski-tretman-10.jpg

Чешлањето започнете го од краевите, а не од коренот, а ако ви е многу заплеткана косата користете спреј за отплеткување на влакната.

10-soveti-za-nega-na-kosata-doma-so-koi-kje-izgleda-podobro-otkolku-po-frizerski-tretman-11.jpg

С. С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Шампонот ги отстранува паднатите влакна и уште 8 работи за косата кои треба да ги знаете за подобра ... Не треба да паничите ако ви паѓаат влакна додека ја миете косата и треба да биде...
Моден трик: Како да направите „лажни шишки“ без да ја кратите косата? (видео) Сезонава во мода се долгите „завеса“ шишки, а еве еден одличен трик како да биде...
„Женски“ трикови за убавина што ќе ви заштедат многу време и пари Променете го патецот за поголем волумен на косата, а кога купувате пудра, одбере...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg