5 начини како да го детектирате лошиот здив
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Software Engineer 13-03-2018
Продавач 20-03-2018


5 начини како да го детектирате лошиот здив

Ако им веруваме на статистиките, 25-30% од луѓето патат од лош здив.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-01.jpg

Она што е најважно во целата ситуација е да бидете свесни за проблемот, за понатаму да можете да го решите.

Ова се 5 ефективни начини кои ќе ви помогнат да детектирате дали и вие патите од лош здив:

1. Излижете го внатрешниот дел под дланката

Направете го ова со средниот дел од јазикот, каде се собираат најмногу бактерии. Почекајте 5-10 секунди и потоа помирисајте. Ако не ви се допаѓа миризбата, значи дека поскоро треба да преземете нешто.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-02.jpg

2. Поминете го јазикот со прст

Ова е поефективен метод од претходниот и треба да го правите на средината на јазикот. Потоа почекајте додека плунката не се исуши, па проверете го мирисот. Не заборавајте дека рацете мора да бидат чисти.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-03.jpg

3. Издишете во чиста чаша

Земете длабок здив и издишете во чашата, која ќе биде залепена до устата. Потоа вдишете низ нос.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-04.jpg

4. Исчистете го јазикот со лажица

Земете чиста лажица и поминете со неа малку погрубо по површината на јазикот. Забележете дали има темни или светли наслаги. Колку што наслагите се потемни – толку полоши се мирисот и хигиената во устата.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-05.jpg

5. Проверка со газа

Ставете мало парче газа на вашиот јазик. Таа ќе го прими идентичниот мирис, зависно од наслагите кои ги имате на јазикот.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-06.jpg

Што да правите за да ја подобрите ситуацијата?

Редовна и темелна хигиена на забите. Не заборавајте да го четкате јазикот, како и да ги поминете забите со конец барем еднаш во денот.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-07.jpg

Проверувајте ги наслагите на јазикот во огледало. Никогаш не смее да се темни и наталожени.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-08.jpg

Прашајте близок пријател дали смета дека имате реален проблем со лош здив.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-09.jpg

Внимавајте што јадете. Секогаш џвакајте мастика откако ќе каснете нешто луто, зачинето или слатко.

5-nacini-kako-da-go-detektirate-losiot-zdiv-10.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Што ќе ни се случи ако никогаш во животот не видиме сонце? Научно е докажано дека сонцето има големо влијание врз расположението на луѓето,...
Влакната на четката не смее да се повисоки од 2 сантиметри: Грешки при... Многумина сметаат дека сосема доволно е да ги исчеткаат забите 2-3 пати во текот...
Дали ќе бидете поздрави ако секој ден пиете кафе? Покрај тоа што одлично ве расонува наутро, кафето штити од дијабетес тип 2, срце...