Што ќе му се случи на вашето тело ако живеете една седмица без стрес?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Што ќе му се случи на вашето тело ако живеете една седмица без стрес?

Само една седмица релаксираност и смирен ум ќе направи чуда за вас.

shto-kje-mu-se-sluchi-na-vasheto-telo-ako-zhiveete-edna-sedmica-bez-stres-01.jpeg

Без разлика колку сметате дека сте отпорни, стресот е нешто што лесно може да завладее со вас.

Од притисоците на работното место поради преголемиот број на работни задачи, а премалата плата, до притисокот успешно да жонглирате со обврските околу домот, партнерот и децата, на крајот од денот неретко сите сме комплетно истоштени.

Стресот е начин на реакција на нашето тело на барањата и заканите со кои се соочуваме, но премногу стрес е штетно за нашето здравје.

Докторите откриваат какви промени ќе ви се случат ако живеете една седмица без стрес:

1. Подобро ќе спиете, нема да ви биде нарушен балансот помеѓу сонот и будноста и нема да бидете истоштени во текот на денот.

shto-kje-mu-se-sluchi-na-vasheto-telo-ako-zhiveete-edna-sedmica-bez-stres-02.jpg

2. Подобро ќе се храните, затоа што нема да имате стресни мигови кога за да се смирите посегнувате по нездрава храна за утеха.

shto-kje-mu-se-sluchi-na-vasheto-telo-ako-zhiveete-edna-sedmica-bez-stres-03.jpg

3. Ќе ви се подобри менталното здравје и нема да се соочувате со анксиозност и депресија, ќе имате бистар ум за да носите вистински одлуки.

shto-kje-mu-se-sluchi-na-vasheto-telo-ako-zhiveete-edna-sedmica-bez-stres-04.jpg

4. Ќе имате помалку срцеви проблеми, затоа што ќе ви се лачи помала количина на хормонот кортизол, кој му штети на срцето.

shto-kje-mu-se-sluchi-na-vasheto-telo-ako-zhiveete-edna-sedmica-bez-stres-05.jpg

5. Ќе имате поголема продуктивност и ќе престанете да занемарувате важни аспекти и забавни активности, само затоа што немате енергија за тоа бидејќи сте под стрес.

shto-kje-mu-se-sluchi-na-vasheto-telo-ako-zhiveete-edna-sedmica-bez-stres-06.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Што ќе му се случи на вашето тело ако една недела јадете по 3 урми секојдневно? Како и многу други видови храна, така и урмите имаат голема моќ и носат здравств...
Ќе станете поубави, видот може да се влоши: Што ќе се случува со вашето тело по 40-тата година? Стравот од стареење е вообичаен кај сите, посебно кај оние кои полека се приближ...
9 сигнали од телото кои треба да ги сфатите сериозно Телото е најкомплицираната машинерија која постојано ни испраќа сигнали кога нек...

Спонзорирани линкови: