Интересни начини на кои телото се бори да ги врати хормоните во баланс
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Project Manager 24-01-2020
Чувар 24-01-2020


Интересни начини на кои телото се бори да ги врати хормоните во баланс

Колку што е проучувано и колку што постојат сознанија за начинот на функционирање на човечкото тело, толку тоа е и мистерија за науката и медицината.

interesni-nachini-na-koi-teloto-se-bori-da-gi-vrati-hormonite-vo-balans-01.jpg

Хормоните во нашето тело играат особено важна улога, бидејќи преку нив се испраќаат „инструкции“ за работата на органите и целокупната работа на организмот. Балансирани хормони значат и добра здравствена состојба.

Но, кај многу луѓе се појавува нарушување на овој баланс, поради најразлични причини. Кога тоа се случува, веднаш забележуваме, бидејќи може да доведе до физички промени на телото, но и на менталната состојба.

Човечкото тело до одреден момент може самото да се бори и да го враќа балансот, а еве како можете да ги препознаете природните начини на кои телото се соочува со состојбата на хормоните:

Мрзеливост

Иако во текот на ноќта одлично спиевте, ако утрото ви е мачно, тоа може да биде знак на нарушено ниво на кортизол во телото. Кортизолот е познат и како стрес-хормон.

Секоја промена во неговото ниво може да предизвика уморни попладниња, будни ноќи, вртоглавици при нагло станување и хроничен умор.

Цистични акни

Овие акни се разликуваат од пубертетските бидејќи може да бидат многу болни, да зафатат поголем дел од телото и тоа во делови каде е тешко да се третираат.

Иако можете да ги мачкате надворешно со тоници и креми, потребно е да реагирате и со соодветна терапија. Кога хормоните не се во баланс, телото се бори и акните може да бидат физичка реакција на она што внатре ви се случува.

Чувствителност на градите

Кај жените значи зголемено ниво на естроген, што понатаму може да резултира и со тежок ПМС, болни циклуси, акни на лицето и главоболки.

Паѓање на косата

Ако вообичаено имате нормална и сува коса, ако нагло почне да се масти и паѓа, тоа значи дека вашето тело ви испраќа одреден сигнал. Реагирајте додека не сте ја изгубиле целата коса.

interesni-nachini-na-koi-teloto-se-bori-da-gi-vrati-hormonite-vo-balans-03.jpg

Чудни менструални циклуси

Еднаш до двапати годишно е сосема нормално да имате различна менструација. Можеби трае подолго, поинтензивна е или поболна или пак, целосно изостанува. Но, ако проблемот продолжи во период  подолг од три месеци, тогаш треба да го проверите нивото на естроген и доколку е покачено или намалено, да се реагира со терапија.

Дијареа за време на менструација

Ако ви се случува да имате дијареја за време на месечниот циклус, тоа може да е знак на зголемено лачење прогестерон, кој меѓу другото е одговорен и за контракциите на мускулите.

Запек

Ако сте сигурни дека пиете доволно вода и дека соодветно се храните, тогаш можно е запекот да го предизвикува нарушената работа на тироидната жледа. Доколку се појавува во комбинација со сува кожа, студени екстремитети, паѓање на коса и заборавеност, јавете се кај ендокринолог на преглед.

interesni-nachini-na-koi-teloto-se-bori-da-gi-vrati-hormonite-vo-balans-02.jpg

Желба за сол

Адреналните жлезди лачат алдостерон, кој го штити телото од брзо губење на солите преку урината. Доколку неговото ниво падне под долната граница, тогаш може да ви се појави силна желба за внес на сол.

Оваријални цисти

Цистите на јајниците може да се појават при зголемено ниво на тестостеронот во женското тело. Тестостеронот, кога е покачен, поништува дел од репродуктивните хормони, односно тие не можат да ја завршат својата „работа“ на излегување на јајце-клетката од јајникот и нејзино исфрлање.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Со кои трикови се служат жените кои никогаш не држат диети? Во теорија, губењето на тежината е прилично едноставно: треба само да јадете здр...
8 работи што ќе му се случат на телото ако почнете секој ден да пиете сок од домати Намалување на тежина, подобрување на здравјето, третирање на нервите и зајакнува...
Прашок појак од сода бикарбона: Ги „убива“ болките за 2 минути, може да го излечи целото тело Постои начин да го внесете најважниот минерал во телото по скратен пат – преку к...