Со кои трикови се служат жените кои никогаш не држат диети?


Со кои трикови се служат жените кои никогаш не држат диети?

Во теорија, губењето на тежината е прилично едноставно: треба само да јадете здраво и да вежбате. Но, ова е полесно да се каже, отколку да се направи.

so-koi-trikovi-se-sluzat-zenite-koi-nikogas-ne-drzat-dieti-01.jpg

Ако пробавте сè и заклучивте дека „ќе умрете гладни и дебели“ на крајот на краиштата, можеби ова ќе ви помогне конечно да ја постигнете целта.

Ова се тајните на жените што не се диети, а кои изгледаат одлично:

Спијат доволно - Веројатно веќе знаете дека луѓето кои се хронично ненаспани се повеќе дебели од луѓето кои спијат доволно и редовно. Кога сме будни, нашето тело лачи повеќе грелин, хормон кој вели „време е да јадеме“, затоа се чувствуваме гладни дури и кога не сме навистина гладни.

Секаде одат пешки - Наместо да одат со превоз, тие одат на работа пешки, без разлика какво е времето, а не користат ниту лифтови.

Не јадат пред екранот - Било кој екран. Тие не јадат пред ТВ, пред телефонот, таблетот или лаптопот додека јадат. Гледање серија или нечии фотографии на Инстаграм додека јадете ви го одвлекуваат вниманието. Луѓето кои јадат пред екран јадат до 25 проценти повеќе храна, за разлика од оние кои се фокусирани на храната пред нив.

Ova se trikovite na vitkite zeni koi nikogas ne se na dieta 02

Се обидуваат да го победат стресот - Стресот предизвикува лачење на кортизол, што го зголемува нивото на шеќерот во крвта. Ако оваа состојба продолжи, организмот почнува да акумулира масни наслаги на абдоменот. Затоа е важно да најдете начин да се справите со стресот.

Не се оптоварени со нереална слика на телото - Ако верувате во сè што гледате или читате на телевизија и интернет, никогаш нема да бидете задоволни со вашиот изглед. Она што ни се сервира е далеку од реалноста, што дури не заслужува ни пет минути од вашето време.

Не се опседнати со мерењето - Она што го покажува скалата се само броеви. Тие не се одраз на тоа колку сте вредни. Ако вашата тежина се промени, тоа во никој случај нема да ве направи подобри или помалку вредни.

Ova se trikovite na vitkite zeni koi nikogas ne se na dieta 03

Пијат доволно вода - Понекогаш телото „станува збунето“, а мозокот ја толкува жедта како глад. За да избегнете вакви ситуации пијте почесто вода или билни чаеви во текот на денот.

Се грижат за себе - На прво место, знаат да кажат „не“ кога не се заинтересирани за нешто, наместо да трошат време правејќи нешто за да ги задоволат другите. Тие посветуваат време на себе, правејќи го она што ги прави среќни.

Не се откажуваат од храната што ја сакаат - Тие не се откажуваат од храна, но имаат мерки, а тоа е најдобриот пат до добра линија. Ако се откажете од сè, на крајот ќе „пукнете“ и ќе ја изедете целата торта. Но, ако јадете торта или сладолед еднаш во неколку дена, ќе бидете во ред. Нема да се здебелите и нема да бидете фрустрирани, бидејќи не се откажавте од сè што сакате да јадете.

Ova se trikovite na vitkite zeni koi nikogas ne se na dieta 04

Вклучени се во физичка активност што ги прави среќни - Не го избираат тренингот врз основа на тоа колку калории ќе „изгорат“ за време на еден тренинг, туку врз основа на тоа колку ќе уживаат во вежбањето.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да не бидете анксиозни при средби со многу луѓе? Дали ве мачат мисли од типот „Што мислат другите за вас, што не им се допаѓа кај...
Колку време му е потребно на телото да ја свари храната која ја внесувате? Влијанието на дигестивниот систем односно варењето на храната, врз слабеењето и ...
7 најчести причини зошто се здебелуваме кога сме под стрес Кога сте опуштени и добро расположени, лесно е да одберете да се напиете вода на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg