Ако ја носите погрешно, само ќе си наштетите – Како правилно се носи маска?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Ако ја носите погрешно, само ќе си наштетите – Како правилно се носи маска?

Носењето маски во земјава стана задолжително, а очигледно ќе треба да се научиме на таков живот во наредниот период, но тоа помогна да видиме дека многу луѓе всушност не знаат како правилно да ги користат маските.

ako-ja-nosite-pogreshno-samo-kje-si-nashtetite-kako-pravilno-se-nosi-maska-001.jpgфото: depositphotos.com

Ги држат под брада, ги ставаат на рака и ги допираат до секакви површини па ги ставаат на лице, ги допираат од надворешната страна, па потоа се допираат себеси – постапки кои не смее да се случуваат.

Очигледно е дека ќе мора да се научиме на нов начин на живот и во наредниот период маските да ги користиме како дополнителна заштита на социјалната дистанца.

Но, доколку се користат погрешно, ефектот е сосема спротивен и може да направите и поголем проблем.

Министерот Венко Филипче објави фото илустрации кои очигледно сите треба да ги видат и да си ги врежат во глава:

ako-ja-nosite-pogreshno-samo-kje-si-nashtetite-kako-pravilno-se-nosi-maska-02.jpg

ako-ja-nosite-pogreshno-samo-kje-si-nashtetite-kako-pravilno-se-nosi-maska-03.jpg

ako-ja-nosite-pogreshno-samo-kje-si-nashtetite-kako-pravilno-se-nosi-maska-04.jpg

ako-ja-nosite-pogreshno-samo-kje-si-nashtetite-kako-pravilno-se-nosi-maska-06.jpg

Би можело да ве интересира:

Што ќе ни се случи ако никогаш во животот не видиме сонце? Научно е докажано дека сонцето има големо влијание врз расположението на луѓето,...
9 сигнали од телото кои треба да ги сфатите сериозно Телото е најкомплицираната машинерија која постојано ни испраќа сигнали кога нек...
12 непријатни физички проблеми со телото и како да се ослободите од нив Прашајте било кого и со сигурност ќе добиете некоја жалба околу изгледот на нивн...

Спонзорирани линкови: