3 домашни лекови за посилен имунитет кога детето ќе тргне во градинка
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


3 домашни лекови за посилен имунитет кога детето ќе тргне во градинка

Што можете вие како родител да направите за да го заштитите имунитетот на детето?

3-domasni-lekovi-za-posilen-imunitet-koga-deteto-ke-trgne-vo-gradinka-01.jpg

Дајте му шанса на некој од овие 3 домашни, природни лекови:

1. Мед со прополис

Медот со прополис или медот со матична млеч треба да му го давате на детето секое утро пред да излезе од дома.

Прополисот е познат природен антибиотик, а велат дека ги „убива“ сите вируси и честички кои му штетат на здравото тело.

Матичниот млеч пак, е богат со витамини од групата Б, како и витамин Ц.

2. Масло од диво оригано

Овој природен антисептик често се препорачува како природна замена за антибиотик. Неверојатно е јак и горчлив, па задолжително консултирајте се со лекар за дозирањето.

Освен што успешно ги лечи и спречува респираторните болести, помага и при работата на цревата.

3-domasni-lekovi-za-posilen-imunitet-koga-deteto-ke-trgne-vo-gradinka-02.png

3. Сируп од овес

Овој природен лек се подготвува така што 6 шолји од 200ml неизлупен, домашен овес ќе го помешате со исто толку шеќер и вода и ќе го варите околу 20 минути.

По ладењето се процедува и му се дава на детето секое утро по 1 лажичка, во рок од 40 дена.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Навики коишто ги практикувате секојдневно, а ви го влошуваат здравјето Почнувајќи од станувањето од креветот, па сè до опуштањето после тежок ден, дено...
10 работи што треба да ги направите пред 10 часот наутро Без разлика дали се будите лесно или секое сабајле ви се потребни „уште само 5 м...
Домашни лекови од нашите баби што прават чуда за организмот Факт е дека нашите баби пораснале со многу помалку лекови и лекарски посети за р...

Спонзорирани линкови: