8 работи кои гинекологот сака да ги знаете, без да мора да ви ги каже


8 работи кои гинекологот сака да ги знаете, без да мора да ви ги каже

Како што има прашања кои мора да ги поставите пред гинекологот за да го зачувате интимното здравје, така постојат и непишани правила кои професионалците сметаат дека нема потреба да ви ги повторуваат постојано.

8-raboti-koi-ginekologot-saka-da-gi-znaete-bez-da-mora-da-vi-gi-kazhe-001.jpg

Зборуваме за следните 8:

1. Не е во ред да сте исплашени и под стрес при секој преглед, до мера да го одложувате секое следно одење на гинеколог.

2. Чекањето да ја изгубите невиноста за да одите на прв преглед е чиста глупост.

3. Разговорот за време на прегледот е и тоа како потребен.

4. Време е да престанете со верување во бајки на тема интимно здравје, односно дека одредена храна или гелови за туширање ќе ви дадат посебен мирис.

5. Непотребно се грижите околу интимната фризура за време на прегледот.

6. Игнорирањето на симптомите е нешто најлошо што можете да го направите.

7. Google дијагнозата е исто така една од полошите идеи.

8. Гинекологот секогаш знае дали практикувате сигурен или незаштитен секс, па нема потреба од лажење.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Прашања кои треба искрено да му ги одговорите на докторот, иако се срамите Многу често се случува пациентите да кријат информации од докторите, од најразли...
Видео пораки од доктори со совети за дијабетичари во време на корона вирус Во период на пандемија секој се плаши за своето здравје, а посебно оние кои се в...
Зошто сè уште е табу да се зборува за половото здравје? Иако сме веќе сериозно навлезени во 21-от век, во многу случаи е „срамота“ отвор...

Најчитани неделава