9 рани симптоми на рак на градите кои треба сами да ги препознаете
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Правник 22-01-2021
Архитект 21-01-2021


9 рани симптоми на рак на градите кои треба сами да ги препознаете

Секоја година бројката на жени со дијагностициран рак на градите се зголемува, а од клучно значење е препознавање на раните симптоми.

9-rani-simptomi-na-rak-na-gradite-koi-treba-sami-da-gi-prepoznaete-10.jpg

Ова се 9 знаци кои можете да ги дијагностицирате сами, со редовни рани прегледи во домашни услови. И секако, што побрзо да се упатите кај специјалист.

Не игнорирајте ако:

Имате израсток или грутка на градата.

9-rani-simptomi-na-rak-na-gradite-koi-treba-sami-da-gi-prepoznaete-05.jpg

Или чуден исцедок.

9-rani-simptomi-na-rak-na-gradite-koi-treba-sami-da-gi-prepoznaete-07.jpg

И вдлабнатините може да бидат симптом за рак.

9-rani-simptomi-na-rak-na-gradite-koi-treba-sami-da-gi-prepoznaete-08.jpg

Неочекувана болка во градите или брадавиците.

9-rani-simptomi-na-rak-na-gradite-koi-treba-sami-da-gi-prepoznaete-04.jpg

Превртување или вовлекување на брадавиците.

9-rani-simptomi-na-rak-na-gradite-koi-treba-sami-da-gi-prepoznaete-09.jpg

Црвенило.

9-rani-simptomi-na-rak-na-gradite-koi-treba-sami-da-gi-prepoznaete-03.jpg

Било каква промена на текстурата на кожата.

9-rani-simptomi-na-rak-na-gradite-koi-treba-sami-da-gi-prepoznaete-02.jpg

Промена, односно потекување на лимфните жлезди.

9-rani-simptomi-na-rak-na-gradite-koi-treba-sami-da-gi-prepoznaete-06.jpg

Нагло потекување или зголемување на градите.

9-rani-simptomi-na-rak-na-gradite-koi-treba-sami-da-gi-prepoznaete-01.jpg

M. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 симптоми на менингитис кои секој родител треба да ги знае Менингитисот е заболување кое претставува воспаление на мозочните обвивки. ...
Симптоми на депресија по одмор и трикови како да ја спречите Изморени сте, работните часови не ви поминуваат, а вашиот ум ја користи секоја м...
Симптоми кои жените не треба да ги игнорираат за доброто на здравјето Понекогаш, симптомите кои секојдневно ги забележуваме на нашето тело, многу е по...

Најчитани неделава