Марија Старделова (37) е холистички нутриционист - споделува топ 5 совети за бременоста и работи кои ги променила во исхраната

„Моментално сум во втората половина од 8-миот месец од бременоста и сè до сега помина многу лесно. Пред бременоста правев крвна слика на секои 6 месеци, сега правам еднаш во 3 или 4 недели и ги следам параметрите. Од останатите навики коишто ги променив е консумацијата на кафе. Исто така, многу повеќе време одвојувам за одмор и сон“ - Марија Старделова (37) за CRNOBELO.com споделува кои навики во исхраната и животниот стил ги променила во бременоста и споделува совети за трудници. 

marija-stardelova-37-e-holistichki-nutricionist-spodeluva-top-5-soveti-za-bremenosta-i-raboti-koi-gi-promenila-vo-ishranata-001.jpg

Марија Старделова (37) од Скопје, по професија маркетинг директор и од неодамна сертифициран Холистички нутриционист (од каде и познавањето за исхрана), на Инстаграм редовно споделува совети и рецепти за здрава исхрана и здрав животен стил.

Моментално, таа е во 8-иот месец од бременоста, а за CRNOBELO.com открива дека и покрај тоа што голем дел од рутините и навиките ѝ останале исти како и пред бременоста, сепак некои од нив претрпеле промени.

Таа зборува за здравиот начин на живот и исхрана, навиките за проверка на здравјето, но и работите од кои се откажала во бременоста, како и оние кои ги додала во начинот на живот за се да помине беспрекорно, како што е досега.

marija-stardelova-37-e-holistichki-nutricionist-spodeluva-top-5-soveti-za-bremenosta-i-raboti-koi-gi-promenila-vo-ishranata_02.jpg

За тоа како ја поднесува бременоста, но и до какви рутини, навики и промени во животниот стил се држи, Марија за CRNOBELO.com вели... 

„Моментално сум во втората половина од 8-миот месец од бременоста и на мое големо изненадување, сè до сега помина многу лесно, без никакви маки и потешкотии, или со еден збор: супер! Иако голем дел од рутините и навиките ми останаа исти, сепак дел претрпеа и промени. 

Пред да забременам се хранев здраво, со што продолжив, но бидејќи во текот на бременоста имам поголем апетит, многу повеќе време посветувам на комбинирање на намирниците и оброците така за да ги добијам сите потребни витамини и минерали, не само за мене туку и за прав раст и развој на плодот. 

Пред бременоста правев крвна слика на секои 6 месеци, сега правам еднаш во 3 или 4 недели и ги следам параметрите. Врз основа на истите, зголемувам одредени намирници во мојата исхрана. 

marija-stardelova-37-e-holistichki-nutricionist-spodeluva-top-5-soveti-za-bremenosta-i-raboti-koi-gi-promenila-vo-ishranata_03.jpg

Од останатите навики коишто ги променив е консумацијата на кафе. Јас сум голем љубител на кафе, па од 3 кафиња во денот, сега сум само на 1 или пак само на безкофеинско кафе. 

Исто така, многу повеќе време одвојувам за одмор и сон. Ако претходно приоритет ми беше да станам во 6 часот за да направам многу активности, сега активностите ги планирам и менаџирам така, за да имам повеќе време за одмор и спиење. Чудно ми е што ја променив целосната динамика на моето живеење, но тоа го направив свесно и намерно, затоа што периодот што ме чека со бебенце може да биде доста предизвикувачки и исцрпувачки и сакам да можам да го издржам.

marija-stardelova-37-e-holistichki-nutricionist-spodeluva-top-5-soveti-za-bremenosta-i-raboti-koi-gi-promenila-vo-ishranata-15.jpg

Марија за CRNOBELO.com споделува 5 совети за трудници: 

Совет бр. 1: Пред што и да направите, секогаш консултирајте го вашиот лекар.

Тоа е лицето што ја следи вашата бременост, што го има знаењето и увидот во истата и што најдобро ќе ви каже што и како треба да направите.

marija-stardelova-37-e-holistichki-nutricionist-spodeluva-top-5-soveti-za-bremenosta-i-raboti-koi-gi-promenila-vo-ishranata_04.jpg

Совет бр. 2: Бидете активни.

Колку повеќе лежите, толку повеќе болки во грбот ќе чувствувате. Дури само 1 час пешачење ќе направи разлика.

Совет бр. 3: Пијте многу, МНОГУ вода.

Хидратацијата е особено важна за вас и плодот но и за кожата којашто МНОГУ се шири во текот на бременоста.

marija-stardelova-37-e-holistichki-nutricionist-spodeluva-top-5-soveti-za-bremenosta-i-raboti-koi-gi-promenila-vo-ishranata_07.jpg

Совет бр. 4: Грижете се за себе и сопственото физичко и ментално здравје.

Така влијаете и врз здравјето на вашето бебенце. Јадете свежи и здрави намирници (особено свежо овошје и зеленчук), трудете се да не јадете процесирана храна (иако верувам дека ќе имате желба, потрудете се да балансирате).

Трудете се да бидете добро одморени и наспани (секако доколку вашата бременост го дозволува тоа).

Водете грижа за здравјето на вашата кожа - креми, масла, вода и храна богата со вода се клучни овде.

Доколку имате грижи и стравови за сè она што ве чека, медитацијата помага многу, па трудете се да медитирате барем 10 минути во денот. И секако, редовни контроли на гинеколог и крвна слика. Не можам доволно да го потенцирам ова.

Совет бр. 5: Едуцирајте се.

Читајте што треба и не треба да правите. Што ве очекува и како да се справите со секој следен предизвик, што за време на бременоста, што за потоа.

Слушајте курсеви и обуки на разни теми поврзани со бременоста и грижата за новороденче, симнете апликации за следење на бременоста и совети околу истата. Бидете подготвени за периодот на лактација и периодот за грижа на новороденчето. 

marija-stardelova-37-e-holistichki-nutricionist-spodeluva-top-5-soveti-za-bremenosta-i-raboti-koi-gi-promenila-vo-ishranata-09.jpg

Инаку, бидејќи следна етапа е периодот на доење, подготвувам програма за исхрана за подобра лактација според којашто ќе се водам и јас, а истата ќе биде достапна и на мојата веб страна

Во однос на исхраната за време на бременост, имам еднен доста обемен текст од моето прво тримесечје, кадешто имам и оброци за 14 дена, но сепак, сакам да нагласам дека има некои намирници коишто се клучни за секоја бремена жена да ги консумира.

Иако сите можат да се внесат преку храна, јас лично извесен дел од тие минерали и витамини ги суплементирам (фолна киселина, Б12, калциум, магнезиум, цинк, Д3). 

marija-stardelova-37-e-holistichki-nutricionist-spodeluva-top-5-soveti-za-bremenosta-i-raboti-koi-gi-promenila-vo-ishranata_05.png

На следната страница прочитајте повеќе совети од Марија за фолната киселина и другите витамини и минерали кои се потребни во бременоста, и начинот на кој таа ги внесува преку исхрана...Би можело да ве интересира:

Симптоми кои се јасен знак дека треба да го однесете детето на очен лекар Го покрива едното око, го држи телефонот премногу близу до лицето или многу чест...
Нанесувајте сок од кромид и уште 4 совети за поздрава коса Желбата да се има здрава и густа коса е голема, па затоа бараме дополнителни реш...
„Никогаш не го мијам лицето наутро - тоа е совет од баба ми“ - Салма Хајек (57) ги сподели тајните з... „Баба ми ме научи дека навечер кожата ги надополнува сите работи што си ги изгуб...
Совети и техники кои ќе ви помогнат да се смирите среде паничен напад, според психолози Фокусирајте се на вашето опкружување, контролирајте го дишењето и не плашете се ...
12 совети како да се грижите за вашето ментално здравје Ако сте имале некаква траума,, како сообраќајна незгода, сексуален напад или смр...
5 машки навики што водат до неплодност, според гинеколог „Постои причина зошто тестисите се надвор од телото, затоа заборавете на лаптоп ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg