„Никогаш не го мијам лицето наутро - тоа е совет од баба ми“ - Салма Хајек (57) ги сподели тајните за сјајно лице

„Баба ми ме научи дека навечер кожата ги надополнува сите работи што си ги изгубил во текот на денот. Па, кога се чистам многу добро навечер, кожата нема да биде нечиста кога ќе се разбудам“ – открива Салма Хајек. Што прави познатата холивудска актерка за и на 57 години да изгледа како да има 30?

nikogash-ne-go-mijam-liceto-nautro-toa-e-sovet-od-baba-mi-rutinata-na-salma-hajek-za-sjajno-lice-duri-i-na-57-godini-01.jpg

Салма Хајек е холивудска актерка позната по својата убавина и сјајна кожа. Со текот на годините, таа сподели некои од нејзините совети и рутина за нега на кожата со своите фанови на социјалните мрежи и во интервјуа.

Па, која е нејзината тајна? Салма во една прилика откри дека таа всушност ги научила работите за нега на кожата од нејзината баба, која била обучена за козметологија.

„Мислам дека мојата рутина за убавина и тоа како ја гледам убавината е од она што го научив од баба ми.

Баба ми ме научи дека навечер кожата ги надополнува сите работи што си ги изгубил во текот на денот. Па, кога се чистам многу добро навечер, кожата нема да биде нечиста кога ќе се разбудам.

Наместо обична вода, наутро лицето го прскам со вода од рози“ - рече таа за Glamour.

Ова се и неколку други совети за убава кожа од Салма Хајек кои можеме да ги примениме сите:

Користете нежни производи за чистење

Еден од клучните аспекти на рутината за нега на кожата на Салма Хајек е користење нежни производи за чистење за отстранување на нечистотијата и вишокот маснотии.

Таа препорачува да користите млеко за чистење и тоник за да ја одржувате кожата чиста и хидрирана. Важно е да се избегнуваат груби производи кои можат да ја одземат на кожата нејзините природни масла, што доведува до сувост и иритација.

Хидрирајте ја кожата

Салма Хајек ја нагласува важноста од хидратација на кожата за здрава и сјајна кожа.

Таа препорачува да користите масла за лице за да ја навлажнете кожата и да ја одржувате еластична. Пиењето многу вода е исто така важно за целокупната хидратација и здравје.

Заштитете ја кожата од сонцето

Изложувањето на сонце може да ја оштети кожата и да предизвика предвремено стареење.

Салма Хајек секогаш носи крем против сонце со високо ниво на заштита и избегнува директно изложување на сонце со тоа што носи капи со широк обод и останува под сенка.

Таа, исто така, предлага користење на очила за сонце за заштита на деликатната кожа околу очите.

Следете здрава исхрана

Салма Хајек следи здрава исхрана со многу овошје и зеленчук, оброци со малку маснотии.

Урамнотежената исхрана која е богата со витамини и минерали може да помогне да се нахрани кожата одвнатре и да се промовира целокупното здравје.

Бидете активни

Физичката активност може да ја подобри циркулацијата на крвта и да помогне кожата да изгледа здрава и сјајна.

Салма Хајек се обидува да биде активна со вклучување во активности како јога и пилатес.

Таа, исто така, ја нагласува важноста од доволно сон, што е од суштинско значење за регенерација на кожата.

M. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Вирално се шири трик со ставање лук во носот за чистење на синуси – зошто е ова опасно? „Доколку и мало парче остане во носот, тоа може да предизвика поопасна инфекција...
Како да се справите со вошките и што треба да знаете пред да почнете да го чистите детето? На гнидите им требаат од 5 до 10 дена за да се развијат во мали вошки, на кои па...
Совети и техники кои ќе ви помогнат да се смирите среде паничен напад, според психолози Фокусирајте се на вашето опкружување, контролирајте го дишењето и не плашете се ...
Псоријаза на темето на главата - Како да го намалите чешањето и како се лекува? Главата постојано ве чеша, имате проблеми со првут, а забележувате и црвени дамк...
5 машки навики што водат до неплодност, според гинеколог „Постои причина зошто тестисите се надвор од телото, затоа заборавете на лаптоп ...
Кои промени на стапалата и ноктите можат да бидат знак за некаков проблем со здравјето? Ако имате многу сува кожа којашто се лупи, и покрај добрата нега на стапалата, м...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg