Подгответе се за пролетно прочистување: Делови од домот кои не треба да ги заборавите


Подгответе се за пролетно прочистување: Делови од домот кои не треба да ги заборавите

Покрај тоа што е сезона на прошетки и патувања, пролетта е период кога сите се подготвуваат за прочистување и генералка низ домот.

podgotvete-se-za-proletno-prochistuvanje-delovi-od-domot-koi-ne-treba-da-gi-zaboravite-01.jpg

Време е да го освежите вашиот дом со целосно прочистување, кречење, фрлање на непотребни работи, додавање нови ситници и слично.

Но, со цел темелно да го прочистите домот и да ја промените енергијата, важно е да обрнете внимание на сите работи и да не заборавите некои предмети кои мора да бидат исчистени.

Според водичот за темелно прочистување ова се деловите од домот кои не смее да ги заборавите бидејќи имаат многу нечистотија, а многумина ги избегнуваат.

Машина за садови и работна површина

Темелно исчистете го внатрешниот дел од машината од бигор и заостанати маснотии и дезинфицирајте ја работната маса која вообичаено ја пребришувате само со вода.

podgotvete-se-za-proletno-prochistuvanje-delovi-od-domot-koi-ne-treba-da-gi-zaboravite-02.jpg

Кујнски елементи и алуминиумски површини

Не ги заборавајте сите фиоки, шкафчиња, рачки, како и сите останати предмети и додатоци во кујната, заедно со апаратите.

Но, и покрај редовното миење на садовите, може да ги измиете сите садови кои одамна не сте ги користеле и да ги пребришете сите внатрешни површини.

podgotvete-se-za-proletno-prochistuvanje-delovi-od-domot-koi-ne-treba-da-gi-zaboravite-03.jpg

Фрижидер и рерна

Иако веројатно ги чистите редовно, сепак мало потсетување да не заборавите темелно да ги исчистите со средства од внатре и од надвор.

podgotvete-se-za-proletno-prochistuvanje-delovi-od-domot-koi-ne-treba-da-gi-zaboravite-04.jpg

Прозори, подови и врати

Валканите прозори кои сте ги избегнувале долго време заради лошото време, сега треба темелно да ги исчистите, како и темелно да го исчистите подот под сите површини, кревети и маси. Не заборавајте и на вратите, кваките, венецијанери и завеси.

podgotvete-se-za-proletno-prochistuvanje-delovi-od-domot-koi-ne-treba-da-gi-zaboravite-05.jpg

Плочки и машина за облека

Во бањата не смее да заборавите убаво да ги пребришете со средство и четка сите плочки, но и машината за перење треба да ја чистите од внатре.

podgotvete-se-za-proletno-prochistuvanje-delovi-od-domot-koi-ne-treba-da-gi-zaboravite-06.jpg

Душек и перници

Душекот и перниците собираат многу прашина, влакна, мртви клетки од кожата, пот и други нечистотии кои е неопходно темелно да се исчистат.

podgotvete-se-za-proletno-prochistuvanje-delovi-od-domot-koi-ne-treba-da-gi-zaboravite-07.jpg

Полици и шкафови

Не заборавајте да ги тргнете сите предмети од полиците и да ги пребришете, но и темелно да го исчистите внатрешниот дел на сите шкафови во кои имате облека, книги, чевли или други работи.

podgotvete-se-za-proletno-prochistuvanje-delovi-od-domot-koi-ne-treba-da-gi-zaboravite-08.jpg

Кречење и гарнитура на терада

Пролетта е идеално време за кречење, со што веројатно и ќе ви биде полесно да направите целосно прочистување на сите претходно наведени работи, бидејќи секако ќе мора да ги растргате.

Не смее да заборавите ниту на терасата или дворот, гарнитурата, саксиите и сите останати работи кои треба убаво да се исчистат пред да ја поминете цела пролет на нив.

podgotvete-se-za-proletno-prochistuvanje-delovi-od-domot-koi-ne-treba-da-gi-zaboravite-09.jpg

M. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 работи кои треба да ги направите во домот пред да заминете на патување Кога се подготвувате за патување, најчесто сте фокусирани на тоа да не заборавит...
Предмети во домот за кои залудно верувате дека треба поретко да ги чистите Можеби некогаш ви е тешко да поверувате дека бактериите се наоѓаат насекаде окол...
9 чекори за домот да ви биде среден за помалку од 20 минути Без разлика на тоа дали треба да ви пристигнат неочекувани гости или се подготву...

Најчитани неделава