Стресот предизвикан во изолација се лечи со една домашна обврска

Откако веќе 2 недели сте во изолација, а фрижидерот е полн со состојки, може да ја практикувате оваа домашна обврска, или за некој хоби, која докажано го намалува стресот предизвикан од изолација и самотија.

stresot-predizvikan-vo-izolacija-se-leci-so-edna-domasna-obvrska-1.jpg

Првите неколку денови сигурно огорчено се соочувавте со ситуацијата, но сега кога веќе се помиривме со тоа, може да ја вклучиме креативноста.

Месењето печива, односно печењето на колачиња и кифлички, докажано го намалува и канализира стресот.

Дури и мирисите се тесно поврзани со психолошкиот момент на опуштање на мозокот.

Мирисите како ванила ви нудат утеха и е потсетуваат на среќни времиња.

stresot-predizvikan-vo-izolacija-se-leci-so-edna-domasna-obvrska-2_resize.jpg

Магијата на мешањето на состојките, гледањето како нешто се готви или пече, а потоа и консумирањето на истото, е она што може да ве усреќи во моментов.

Прва причина зошто готвењето опушта е што мозокот го оптоварувате со мерки, состојки и нивно мешање, немајќи време да размислувате за секојдневните проблеми.

И втората причина е што го гледате и вкусувате резултатот од вашата напорна работа.

Па, кој рецепт ќе го пробате денес? Разгледајте и соберете некоја идеја – ТУКА.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
Велигденски трик: Како да ги избелите жолтите јајца при варењето, со само две состојки? (видео) За црвена боја потребни се жолти јајца, но ако ги бојадисувате во пастелни бои т...
Предмети на кои треба да обрнете повеќе внимание кога ги чистите Постојат луѓе кои имаат екстремно чисти домови, а нивните тајни се повеќе од едн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg