8 грешки со кои несвесно си ја уништувате кујната и сè во неа

Секојдневните навики кои ги имате понекогаш прават сами да си го уништувате изгледот на кујната – кои се грешките од кои треба да се откажете.

8-greshki-so-koi-nesvesno-si-ja-unishtuvate-kujnata-i-se-vo-nea-01.jpg

Понекогаш не сме ни свесни дека сами си ги уништуваме работите околу нас.

Ако сакате да имате уреден дом со совршен изглед, тогаш не е доволно само да го уредите дизајнерски.

Ако не го одржувате, за многу кратко време ќе уништите се околу вас и домот ќе добие застарен изглед, а многу од работите веќе нема да ви бидат функционални.

Кои грешки ги правите во кујна?

Користите салфети или бришач наместо крпа – некои хартии се абразивни и ја гребат работната површина

8-greshki-so-koi-nesvesno-si-ja-unishtuvate-kujnata-i-se-vo-nea-02.jpg

Ги ставате ножевите еден до друг натуткани – треба да ги чувате во футрола за подолга трајност

8-greshki-so-koi-nesvesno-si-ja-unishtuvate-kujnata-i-se-vo-nea-03.jpg

Чистите оцет за секакво чистење – иако многу површини се чистат со оцет, избегнувајте го кај гранитни, мермерни, камени и дрвени површини

8-greshki-so-koi-nesvesno-si-ja-unishtuvate-kujnata-i-se-vo-nea-04.jpg

Мешате топли смеси во блендер – топлината не е препорачлива за блендерите со чаша и капак, има специјални блендери кои се ставаат во тенџере за миксирање смеса

8-greshki-so-koi-nesvesno-si-ja-unishtuvate-kujnata-i-se-vo-nea-05.jpg

Користите стаклени и други нежни даски за сечкање – со тек на време ножот ја уништува, изберете квалитетна пластика или дрво

8-greshki-so-koi-nesvesno-si-ja-unishtuvate-kujnata-i-se-vo-nea-06.jpg

Фрлате лушпи и семки од зеленчук во одвод од лавабо – со ова ризикувате затнување, секогаш користете посебен сад, кеса или салфети за лупење и чистење

8-greshki-so-koi-nesvesno-si-ja-unishtuvate-kujnata-i-se-vo-nea-07.jpg

Користите силни и несоодветни средства за цел мебел – имајте на ум дека постојат средства за различни материјали со причина

8-greshki-so-koi-nesvesno-si-ja-unishtuvate-kujnata-i-se-vo-nea-08.jpg

Дрвените садови ги ставате во машина за садови – повеќето дрвени садови треба да избегнувате да ги миете во машина заради екстремно топлите температури

8-greshki-so-koi-nesvesno-si-ja-unishtuvate-kujnata-i-se-vo-nea-09.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 работи кои се виновни за хаосот во вашата кујна (и време е да ги фрлите) Стари кујнски апарати што ги немате вклучено со години, празни запалки, безброј ...
10 грешки при перењето со кои несвесно ја уништувате облеката Не ја одделувате облеката според боја и материјал и скоро никогаш не ја чистите ...
Наместо „генералка“ пред празниците – што да правите секој месец од годината за беспрекорно среден д... Во јануари средете ги новогодишните украси, во февруари исчистете ја кујната, а ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg