Трикови и совети како компјутерот да ви собира помалку прашина

Без оглед на тоа колку често го користите и одржувате софтверски, најголем непријател на сите компјутери и латопи е прашината која реално не ја ни гледаме.

trikovi-i-soveti-kako-kompjuterot-da-vi-sobira-pomalku-prashina-001.jpg

Што да направите за темелно да го исчистите компјутерот/лаптопот?

- Чистете го екранот исклучиво со микрофибер марамчиња. Избегнувајте влажни или какви било други марамчиња кои не се наменски.

trikovi-i-soveti-kako-kompjuterot-da-vi-sobira-pomalku-prashina-02.jpg

- Надворешноста и тастатурата чистете ги со течности кои не содржат алкохол, амонијак или ацетон. Добра би била мешавината од бел оцет и вода. Може да побарате и специјални течности.

trikovi-i-soveti-kako-kompjuterot-da-vi-sobira-pomalku-prashina-01.jpg

- Крпата со која го чистите лаптопот или компјутерот никако не смее да биде потопена во средство, туку само малку влажна.

- Издувајте ја прашината од тастатурата со фен.

trikovi-i-soveti-kako-kompjuterot-da-vi-sobira-pomalku-prashina-03.jpg

- Истото може да го направите со рачна правосмукалка.

- Со правосмукалка редовно чистете го и куќиштето, посебно во деловите кои се тешко достапни и деловите кои имаат дупчиња.

trikovi-i-soveti-kako-kompjuterot-da-vi-sobira-pomalku-prashina-05.jpg

- Чистете ја тастатурата најлесно како на сликата - со помош на нож за мачкање кој не е остар и крпче за бришење на очила:

trikovi-i-soveti-kako-kompjuterot-da-vi-sobira-pomalku-prashina-04.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Наместо „генералка“ пред празниците – што да правите секој месец од годината за беспрекорно среден д... Во јануари средете ги новогодишните украси, во февруари исчистете ја кујната, а ...
10 трикови со кои ќе си го олесните животот во домот со помош на хартија за печење Основната намена на хартијата за печење е секако да се обложат тавчињата со цел ...
Проверени трикови - Како да го средите цел дом за 15 минути, без напорно чистење на хаосот? Чистењето и средувањето по дома ретко на кого му се уживање, па затоа побаравме ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg