Што да правите кога не можете да ја отворите теглата - 9 трикови кои не сте ги знаеле

Колку пати досега сте се мачеле за да ја отворите теглата со ајвар, слатко или нешто сосема трето, но неуспешно?

sto-da-pravite-koga-ne-mozete-da-ja-otvorite-teglata-01.png

За да не се откажете од рецептот или да останете гладни, има повеќе алтернативи како да ја отворите запечената тегла.

Пробајте со гумена ракавица за чистење.

sto-da-pravite-koga-ne-mozete-da-ja-otvorite-teglata-02.png

Удрете го капачето со дрвена лажица.

sto-da-pravite-koga-ne-mozete-da-ja-otvorite-teglata-03.jpg

Превртете ја теглата наопаку.

sto-da-pravite-koga-ne-mozete-da-ja-otvorite-teglata-04.jpg

Залепете изолирбан како на сликата и повлечете.

sto-da-pravite-koga-ne-mozete-da-ja-otvorite-teglata-05.jpg

Помогнете си со кујнска крпа.

sto-da-pravite-koga-ne-mozete-da-ja-otvorite-teglata-06.jpg

Или со силиконска подлога.

sto-da-pravite-koga-ne-mozete-da-ja-otvorite-teglata-07.jpg

Може да ставите и кујнско ластиче на капакот, за да не се лизга.

sto-da-pravite-koga-ne-mozete-da-ja-otvorite-teglata-08.jpg

Ставете ја теглата под врела вода.

sto-da-pravite-koga-ne-mozete-da-ja-otvorite-teglata-09.png

Последна опција е да ја пресечете со отворач за конзерва.

sto-da-pravite-koga-ne-mozete-da-ja-otvorite-teglata-10.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Корисен домаќински трик – како да ги исушите алиштата 3 пати побрзо? Постојат неколку необични, но генијални совети кои се однесуваат на „обичните“ д...
Садови кои не е паметно да ги перете во машина, инаку ќе се збогувате со нив Многу модерни домаќинки ќе се согласат дека машината за перење е најдоброто нешт...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg