Облека со тантела, градници со корпа – Работи кои не треба да ги перете во машина

Избегнувајте да ги перете градниците со корпа во машина за перење облека бидејќи корпите можат да ја изгубат формата.

obleka-so-tantela-gradnici-so-korpa-raboti-koi-ne-treba-da-gi-perete-vo-peralna-01.jpg

Машината за перење е еден од изумите кои значително ни го олеснуваат секојдневието и ни заштедуваат многу време.

Нo сепак, постојат некои работи кои не е најбезбедно да ги ставите во машина, најмногу бидејќи ќе ги оштетите.

Кои работи не треба да ги перете во машина?

Откопчани патенти

Без проблем можете да ги перете фармерките, кошулите и другата облека со копчиња и патенти во машината, но мора да обрнете внимание на две нешта.

Најпрво, осигурете се дека сите патенти се закопчани – во спротивно можно е да се закачат на поделикатно парче облека и да го скинат.

Копчињата, пак, оставете ги откопчани. Ако не го направите ова, во машината можат да се растегнат или скинат дупките за копчињата.

obleka-so-tantela-gradnici-so-korpa-raboti-koi-ne-treba-da-gi-perete-vo-peralna-02.jpg

Облека со тантела

Тантелата е тенка и лесно може да се скине, па најдобро избегнувајте да ги перете овие парчиња во машина. Најдобро е да ги перете на рака, по можност со студена вода.

Внимавајте и да не ги триете многу овие парчиња и да не ги цедите со стискање и гмечење.

obleka-so-tantela-gradnici-so-korpa-raboti-koi-ne-treba-da-gi-perete-vo-peralna-03.jpg

Облека со монисти и слични детали

Деталите како монисти лесно можат да се скинат ако ги перете во машина. Овие украси обично се зашиени со многу тенок конец. Ако, пак, се залепени, лесно можат да се одлепат од топлата вода и триењето со другата облека во машината.

obleka-so-tantela-gradnici-so-korpa-raboti-koi-ne-treba-da-gi-perete-vo-peralna-04.jpg

Градници со корпа

Корпите на градниците можат да ја изгубат формата ако редовно ги перете во машина. Покрај тоа, металните делчиња за закопчување можат да се закачат на другата облека и да ја оштетат.

Најдобро е да ги перете градниците на рака – само ставете ги во топла вода со прашок и омекнувач, оставете да отстојат, добро исплакнете ги, па закачете ги да се исушат.

obleka-so-tantela-gradnici-so-korpa-raboti-koi-ne-treba-da-gi-perete-vo-peralna-05.jpg

Костими за капење

Еластичниот материјал од којшто се направени костимите за капење лесно може да се растегне поради топлата вода и центрифугата. Перењето во машина може и да ја избледи бојата на костимите за капење.

Перете ги костимите за капење на рака во студена или млака вода. Кога, пак, ги сушите, не ги ставајте директно на сончева светлина.

obleka-so-tantela-gradnici-so-korpa-raboti-koi-ne-treba-da-gi-perete-vo-peralna-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
10 грешки при перењето со кои несвесно ја уништувате облеката Не ја одделувате облеката според боја и материјал и скоро никогаш не ја чистите ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg