Основни правила за фенг-шуи почетници

Многумина посакуваат да го внесат фенг-шуи начинот на живот во своето секојдневие, но не знаат од каде да започнат.

osnovni-pravila-za-feng-sui-pocetnici-01

Овие совети нека ви бидат почетна точка:

Елиминирајте го нередот - Ова е апсолутно најважно правило, но и едно од полесните.

Задржете се до неопходните предмети - Она што има шанса да ви користи, поправете го. Она што никогаш не мислите дека ќе ви затреба, слободно отстранете го.

Осветлување - Отворете ги прозорците и подигнете ги ролетните, така што ќе му овозможите слободен пат на природното светло.

Избегнувајте остри рабови - Според фенг-шуи острите рабови привлекуваат негативна енергија, па обидете се да ги ублажите на било каков начин.

Поправете ги сите одводи и доводи - Погрижете се ништо да не протекува во вашиот дом, затоа што тоа го симболизира протекувањето на парите од вашиот живот.

Бои - Ентериериерот не би требало да биде обоен во повеќе од 3 нијанси.

Исфрлете ги електричните апарати од спалната соба - Телевизор, компјутер, па дури и лаптоп. Спалната соба е место за одмор и релаксација.

Декорирајте со позитивни детали - Никогаш не ја заборавајте моќта на позитивните фигури и натписи во домот, но и романтичните свеќи.

Би можело да ве интересира:

Избегнувајте црвена боја во кујната и уште 3 Фенг Шуи правила за боите во вашиот дом Кујната не треба да биде црвена, а бањата не треба да биде сина... За да бидете ...
3 бои на постелнина што ќе ви обезбедат спокоен сон – и една боја што треба да ја избегнувате Боите што нѐ смируваат во природата, можеме слободно да ги внесеме во спалната с...
Идеи за уредување на мала спална соба што ќе ви помогнат да го искористите секој дел од просторот (ф... Копнеете да имате спална соба што наликува на спалните соби во списанијата, ама ...
8 идеи за пролетно украсување на домот Масата за ручек со семејството или со гости декорирајте ја со цвеќе, свеќи и сал...
12 грешки во уредувањето на кујната (кои ако ги направите, ќе имате главоболки цел живот) Бирање на естетика, наместо функционалност – супер е таа да изгледа одлично, но ...
Како да ја уредите малата детска соба за да биде практична, но и да изгледа убаво? (фото) Простор за складирање под креветот, големо огледало и многу природна светлина – ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg