Со едноставна идеја до голема помош за бездомните луѓе

Секојдневно ги гледаме големите билборди на улиците кои рекламираат различни производи, изгледаат атрактивно и привлечно, но досега никој не се сетил како дополнително да ги искористи.

so-ednostavna-ideja-do-golema-pomos-za-bezdomnite-lugje-01

Една агенција за дизајн од Словачка дошла до идеја дека доколку поврзе неколку такви билборди на едно место, може да добие голема затворена кутија во која некој може да влезе.

Одлична идеја за згрижување на бездомните луѓе. Сето тоа размислено многу посериозно и во консултација со архитекти и дизајнери смислиле цел проект со кој успеале да направат вистински мали домови.

Можеби однадвор ви изгледаат мали за да бидат нечиј дом, но со добар план и искористен простор, доколку ја погледнете внатрешноста пријатно ќе се изненадите.

Во едниот дел има мала кујна и опремена бања, а на другиот дел се наоѓа доволно простор за работна соба и спална.

Сето тоа е соодветно опремено со неопходните елементи за секој да се чувствува удобно.  Покрај тоа, употребени се природни материјали, соларни панели и еколошки и економично корисни технологии.

Одлична идеја за вдомување на бездомните која може да прерасне во многу поголем проект и да стане популарен начин за рекламирање и истовремено покажување на општествена одговорност.

Би можело да ве интересира:

20 идеи како да додадете топлина и модерен изглед во домот со дрвени панели (фото) Изгледаат одлично како декорација на мал дел од ѕидот, но слободно можете да пре...
18 идеи од Пинтерест за стилско уредување мала бања (фото) Ако имате мала бања, не очајувајте - постои начин да ставите сè на едно место, а...
Како да ѝ дадете луксузен изглед на бањата со минималистички златни детали? (фото) Златната боја изгледа одлично во бањата, а доволно е да замените само неколку де...
4 трендови за уредување на двор што се хит сезонава (и 3 кои се демоде) Наместо пластични вазни за цвеќиња, изберете керамички со рустикален изглед, а г...
Детали во уредувањето на бањата што треба да ги избегнувате (за да не изгледа монотоно и евтино) Плочки од подот до таванот и црни мијалници – некои ситници можат да направат ба...
Грешки во уредувањето на ходникот заради кои оставате погрешен впечаток кај гостите Не обрнувате внимание на огледалото кое рефлектира неуреден дел од домот, го пре...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg