Како бојата на вашата постелнина влијае на сонот?


Како бојата на вашата постелнина влијае на сонот?

Како се чувствувате кога ќе ја погледнете вашата постелнина во спалната соба? Спокојно или нервозно?

kako-bojata-na-vasata-postelnina-vlijae-na-sonot-01.jpg

Дали знаете дека луѓето потсвесно реагираат на бојата на постелнината и материјалите и дека многу е важно каква боја ќе имате на креветот?

Научниците потврдуваат повеќето луѓе реагираат на визуелните дразби, а психологијата развила дури и посебна дисциплина која се занимава со значењето и влијанието на боите.

Според тоа, секоја боја има свое значење според кое може да си ја одберете најсоодветната.

Бела постелнина

Боја на невиноста. Белата постелнина делува свежо, класично, а деталите и ѕидовите во бела боја ја зголемуваат енергијата. Белата боја со нијанса на слонова коска го забрзува потонувањето во сон. Особено им помага на луѓето кои патат од несоница за да се опуштат и добро да се наспијат.

kako-bojata-na-vasata-postelnina-vlijae-na-sonot-1.jpg


Светлосина постелнина

Боја со која ќе спиете спокојно како бебе, тврдат експертите за фенг шуи. Светлосините детали во собата, вклучувајќи ја и бојата на ѕидовите, завесите, постелнината во пастелни, нежни тонови создаваат позитивна енергија во просторот и удобност. Оваа нијанса особено им помага на луѓето кои имаат кошмари.

kako-bojata-na-vasata-postelnina-vlijae-na-sonot-2.jpg


Зелена постелнина

Зелената е симбол на опуштањето. Комплетот од постелнина во шумски тонови на зелена боја даваат свежина на целата просторија. Декорацијата и деталите во нежна или светлозелена боја дава светлина и чувство на мир. Оваа боја им помага на луѓето да се соединат со природата и да уживаат во емоционалниот баланс.

kako-bojata-na-vasata-postelnina-vlijae-na-sonot.jpg


Жолта постелнина

Боја која носи среќа и добро расположение. Која било нијанса на жолтата боја ќе направи да се чувствувате пријатно и удобно во вашиот кревет.

kako-bojata-na-vasata-postelnina-vlijae-na-sonot.jpg


Црвена постелнина

Како што веќе е познато, црвената е симбол на страста, па така и црвената постелнина внесува динамика и страст во вашата спална соба.

kako-bojata-na-vasata-postelnina-vlijae-na-sonot-5.jpg

Уште 6 бои на следната страна...Би можело да ве интересира:

Празници се ближат: 10 прекрасни идеи за зимска идила во спалната соба За помалку од месец дена ни пристигнува зимата, па зошто уште од сега да не си н...
30 бели спални соби за целосно опуштање Вашата спална соба, без разлика дали ја делите со партнерот, или спиете сами, тр...
9 мали работи кои прават вашата кујна да изгледа неуредно Неубави садови за сол, бибер, кафе, шеќер и слично, изветвени крпи се само дел о...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg