6 причини заради кои во вашиот дом владее негативна енергија

Иако домот треба да претставува место каде се собира целата позитивна енергија, некои луѓе не се чувствуваат доволно топло, пријатно и весело во него. Зошто?

6-pricini-zaradi-koi-vo-vasiot-dom-vladee-negativna-energija-01.jpg

Постојат најмалку 6 причини:

1. Во домот нема билки и цвеќиња

Домот без барем едно цвеќе не е дом. Зелените листови носат светлост и свежина во воздухот, па токму така можете да го вратите животот во просторијата. Фенг шуи стручњаците тврдат дека сосема доволен е бамбусот кој воедно носи и среќа.


2. Единственото осветлување е на плафонот

Ако во вашата дневна соба и кујна има осветлување само на плафонот, имате сериозен проблем. Задолжително збогатете го домот со ламби кои дополнително го осветлуваат просторот. Освен тоа што ќе имате поголема прегледност, атмосферата значително ќе се подобри.


3. Фокусна точка е телевизорот

Ако гледате во телевизор или компјутер пред да заспиете, автоматски си ги намалувате шансите за мирен сон. Доволна причина да ја преуредите спалната соба или дневната соба во која сигурно сите столчиња и целиот мебел гледаат накај телевизорот.


4. Трпезаријата ви е во сина боја

Ако ви се чини дека боите немаат врска со апетитот, се лажете. Сината боја го убива апетитот и е одличен сојузник ако сакате да ослабете, но ако се подготвувате за свечена вечера, сигурно не сакате гостите да не го допрат јадењето. Затоа, што побрзо обојте ја трпезаријата во друга боја.


5. Немате шарени детали

Кога бирате перничиња и тапети дајте си малку слобода. Помешајте го боите и дезените и дајте му на вашиот дом нов идентитет. Домовите кои се обоени само во една нијанса немаат место за позитивна енергија.


6. Чист влез

Фенг шуи стручњаците советуваат дека влезот на домот мора да биде чист за позитивната енергија да може да влезе. Не оставајте кеси, весници или ѓубре до влезната врата, а ходникот мора да биде растеретен и уреден. Само така позитивната енергија ќе го пронајде својот пат.

Би можело да ве интересира:

4 бои кои не треба да доминираат во вашиот дом (делуваат застарено) Сивата, црната, сината и зелената се бои на кои треба да заборавите оваа година,...
Избегнувајте црвена боја во кујната и уште 3 Фенг Шуи правила за боите во вашиот дом Кујната не треба да биде црвена, а бањата не треба да биде сина... За да бидете ...
Предмети кои се „магнет за малер“ во домот, според Фенг шуи Начинот на којшто го уредуваме домот, доста зборува за нас, но според Фенг шуи п...
Како да му дадете луксузен изглед на домот, со малку пари? Завеси од подот до таванот, многу растенија и три извори на светлина се само дел...
Немаат врата во бањата, уредувале по Пинтерест – Мила Кунис и Ештон Кучер го покажаа домот, за кој г... „Сакавме куќата која е изградена од 1930-ите години да изгледа како стара штала,...
5 работи на кои (можеби) не вреди да давате многу пари кога го уредувате домот Скап килим: За оваа инвестиција може брзо да зажалите и тоа на првиот сок од бор...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg