Детали во уредувањето со кои ќе внесете свежина во домот


Детали во уредувањето со кои ќе внесете свежина во домот

Домот е место каде поминувате најмногу време и каде треба да го најдете сопствениот мир.

detali-vo-ureduvanjeto-so-koi-kje-vnesete-svezhina-vo-domot-01.jpg

Светлите бои се секогаш добар избор за ентериер, но ако тие не се комбинирани со свежи нијанси, може да добиете монотона комбинација.

Постојат многу начини на нои може да го направите просторот интересен само со додавање на неколку детали со свежи бои.

Мали детали, но може да направат голема промена во целосниот изглед на домот, посебно ако добро ги искомбинирате и направите да одговараат едни со други.

Со следниве идеи, претворете го вашиот обичен и светол простор во модерно катче исполнето со свежина и бои.

Свежи цвеќиња

Освен што внесуваат природа и боја во домот, тие исто така и мирисаат убаво, па дополнително го освежуваат просторот.

detali-vo-ureduvanjeto-so-koi-kje-vnesete-svezhina-vo-domot-02.jpg

Перници со силни и свежи бои

Разнобојните перници можат да направат целосна трансформација на монотониот простор. Тие треба да одговараат со останатите мали детали кои се искористени како декор.

detali-vo-ureduvanjeto-so-koi-kje-vnesete-svezhina-vo-domot-03.jpg

Детали со златна боја

Ваквите детали најмногу се вклопуваат во бел и црн ентериер. Делуваат скапо, но не грижете се, можете да ги најдете на интернет со ниска цена, или пак, самите да ги обоите.

detali-vo-ureduvanjeto-so-koi-kje-vnesete-svezhina-vo-domot-04.jpg

Уметничка слика со свежи бои

Светло сивите бои одат одлично во комбинација со бела, црна и жолта боја, а уметничка слика со овие бои ќе му даде живост на просторот. Боите на сликата треба да одговараат со останатите детали во просторот.

detali-vo-ureduvanjeto-so-koi-kje-vnesete-svezhina-vo-domot-05.jpg

Фотелја во боја што одговара со малите детали

Можеби никогаш не сте помислиле да ставите тиркизна фотелја во дневната соба, бидејќи нема да ви одговара со ништо, но и за тоа има решение. Купете неколку перници и други мали детали во истата боја и веднаш ќе забележите разлика.

detali-vo-ureduvanjeto-so-koi-kje-vnesete-svezhina-vo-domot-06.jpg

Декоративни вази во боја

Кога украсувате со декоративни вази, одберете три во комбинација, но со различна големина и форма. И секако, секогаш е подобро доколку успеете да ја поврзете нивната боја со останатите детали во собата, како перници, цвеќе или свеќи.

detali-vo-ureduvanjeto-so-koi-kje-vnesete-svezhina-vo-domot-07.jpg

Додадете зелено во градината или балконот

Надворешниот изглед на домот е интересен дел од целосната слика за истиот. За подобар изглед и попријатна атмосфера, секогаш треба да комбинирате свежо зелени детали и декорации, како на пример перници, вазни, свеќници, а да не ги заборавиме и цвеќињата кои ќе му дадат природен изглед на просторот.

detali-vo-ureduvanjeto-so-koi-kje-vnesete-svezhina-vo-domot-008.jpg

Полици за книги во боја

Ако сте љубител на книги, ова е совршен начин да ги искористите вашите омилени книги за декорација. Подредете ги според боја, а на крај додадете неколку украси или скулптури за да го финиширате изгледот.

detali-vo-ureduvanjeto-so-koi-kje-vnesete-svezhina-vo-domot-09.jpg

Завеси во силна боја

За крај, завесите се еден од најважните детали во секое уредување. Не е лесно да се изберат, но доколку имате светол ентериер, ставете завеси во поинтензивна и посвежа боја. И повторно, комбинирајте ги со деталите.

detali-vo-ureduvanjeto-so-koi-kje-vnesete-svezhina-vo-domot-10.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Фотки кои ќе ве убедат дека домот по реновирањето изгледа непрепознатливо Реновирањето на домот е долг и напорен процес. Потребни се добри идеи, план, ушт...
9 мали работи кои прават вашата кујна да изгледа неуредно Неубави садови за сол, бибер, кафе, шеќер и слично, изветвени крпи се само дел о...
Интересни начини да го декорирате домот со марами Верувале или не, марамите можат на интересен начин да го украсат домот. Ако имат...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg