10 идентични станови во стара зграда, опремени од различни луѓе (фото)


10 идентични станови во стара зграда, опремени од различни луѓе (фото)

Дали некогаш сте помислиле како соседот под вас го има опремено станот, со ист распоред и големина како вашиот?

10-identichni-stanovi-vo-stara-zgrada-opremeni-od-razlichni-lugje-foto-01.jpg

Bogdan Gîrbovan е романски фотограф познат по проектот „10/1“. Станува збор за фотографирање на 10 гарсионери во иста зграда во Букурешт, кои се една врз друга и изгледаат идентично. Се работи за стара зграда, изградена во 1966 година.

Но, секој од становите е опремен според желбите и потребите на неговиот сопственик, па така индивидуалистичкиот пристап прави тие да изгледаат комплетно различно еден од друг.

Секој стан го прикажува социјалниот идентитет и начинот на живот на личноста што живее во него.

Замислете вакво нешто да се направи во која било зграда во Македонија, ќе има драстични разлики, зарем не?

Сите фотографии се направени од ист агол:

Фотографот Gîrbovan живее на 10-тиот кат.

10-identichni-stanovi-vo-stara-zgrada-opremeni-od-razlichni-lugje-foto-02.jpg

Пензионерката Bita живее на 9-тиот.

10-identichni-stanovi-vo-stara-zgrada-opremeni-od-razlichni-lugje-foto-03.jpg

Пензионерката Ene и нејзиниот сопруг живеат на 8-от кат од 1967 година.

10-identichni-stanovi-vo-stara-zgrada-opremeni-od-razlichni-lugje-foto-04.jpg

Ionut сака минимализам и живее на 7-миот кат.

10-identichni-stanovi-vo-stara-zgrada-opremeni-od-razlichni-lugje-foto-05.jpg

На 6-тиот кат живее јавна личност, која сака да остане анонимна.

10-identichni-stanovi-vo-stara-zgrada-opremeni-od-razlichni-lugje-foto-06.jpg

Уште 5 станови на следната страна...Би можело да ве интересира:

30 докази дека жолтата боја го носи летото во вашиот дом секој ден (фото) Освежете го вашиот дом и имајте го „сонцето“ во вашиот дом во текот на целата го...
10 трикови кои ќе го разубават и најздодевниот дом на планетата Истакнете го вашето хоби, преуредете го мебелот, додадете боја, ставете свежо цв...
За најхрабрите: Бел килим - стилски детаљ во вашиот дом (фото) Изгледа префинето и дава нордиски шмек на вашиот дом, но одржувањето на истиот в...

Најчитани неделава