10 идентични станови во стара зграда, опремени од различни луѓе (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Чувар 22-07-2019
Sales Assistant 22-07-2019


10 идентични станови во стара зграда, опремени од различни луѓе (фото)

Дали некогаш сте помислиле како соседот под вас го има опремено станот, со ист распоред и големина како вашиот?

10-identichni-stanovi-vo-stara-zgrada-opremeni-od-razlichni-lugje-foto-01.jpg

Bogdan Gîrbovan е романски фотограф познат по проектот „10/1“. Станува збор за фотографирање на 10 гарсионери во иста зграда во Букурешт, кои се една врз друга и изгледаат идентично. Се работи за стара зграда, изградена во 1966 година.

Но, секој од становите е опремен според желбите и потребите на неговиот сопственик, па така индивидуалистичкиот пристап прави тие да изгледаат комплетно различно еден од друг.

Секој стан го прикажува социјалниот идентитет и начинот на живот на личноста што живее во него.

Замислете вакво нешто да се направи во која било зграда во Македонија, ќе има драстични разлики, зарем не?

Сите фотографии се направени од ист агол:

Фотографот Gîrbovan живее на 10-тиот кат.

10-identichni-stanovi-vo-stara-zgrada-opremeni-od-razlichni-lugje-foto-02.jpg

Пензионерката Bita живее на 9-тиот.

10-identichni-stanovi-vo-stara-zgrada-opremeni-od-razlichni-lugje-foto-03.jpg

Пензионерката Ene и нејзиниот сопруг живеат на 8-от кат од 1967 година.

10-identichni-stanovi-vo-stara-zgrada-opremeni-od-razlichni-lugje-foto-04.jpg

Ionut сака минимализам и живее на 7-миот кат.

10-identichni-stanovi-vo-stara-zgrada-opremeni-od-razlichni-lugje-foto-05.jpg

На 6-тиот кат живее јавна личност, која сака да остане анонимна.

10-identichni-stanovi-vo-stara-zgrada-opremeni-od-razlichni-lugje-foto-06.jpg

Уште 5 станови на следната страна...Би можело да ве интересира:

Лесни чекори до нов изглед на вашиот дом (без да потрошите ниту денар) Ги знаете оние фотографии од Pinterest на кои има само една мала масичка и куп к...
9 уникатни кревети кои веднаш ќе си ги посакате за дома По напорниот работен ден и стресот од секојдневието, креветот е најдоброто прибе...
Кул дизајни на тушеви под кои ќе сакате да пеете засекогаш (фото) Туш под отворено небо, покрај палми, со лед светла или во природа – под кој туш ...