Трикови за совршено уредени полици - како да не владее хаос во домот?


Трикови за совршено уредени полици - како да не владее хаос во домот?

Полиците во домот се одличен начин да ја покажете вашата креативност во уредувањето на просторот.

soveti-za-sovrsheno-uredeni-polici-01.jpg

Тие се и наједноставниот начин да го исполните празниот простор и да го подобрите изгледот на целата просторија.

Во продолжение погледнете неколку совети што ќе ви помогнат да ги уредите полиците со стил:

Почнете со книги

Нормално, полиците најчесто служат за книги, а книгите ѝ даваат некоја посебна топлина на просторијата. Па, осигурете се дека на полиците ќе имате дел од вашите најомилени книги.

Ако имате малку книги, можете да ги наредите и хоризонтално.

ednostavni-soveti-za-sovrsheno-uredeni-polici-02.jpg

Додајте ваш личен печат

Овде спаѓаат фотографии, слики, сувенири или какви било украси што имаат некакво значење за вас. Многу подобро е да ги украсите полиците со предмети кои навистина ви значат.

Овие украси не мора да стојат посебно – можете да ги ставите пред книгите, или врз нив ако сте ги наредиле хоризонтално.

ednostavni-soveti-za-sovrsheno-uredeni-polici-03.jpg

Додајте и други ситници

Можете да го дополните просторот на полиците и со мала вазна со цвеќе, украсни кутии во кои ќе чувате нешто и слично.

ednostavni-soveti-za-sovrsheno-uredeni-polici-04.jpg

Играјте си со просторот

Направете вашата полица да изгледа убаво, но и поразлично. Како што рековме, ставете ги книгите хоризонтално, наредете ги предметите едни пред други, а и останатите украси распоредете ги „неправилно“.

На полицата нека има разни облици и бои, но потрудете се да одговараат едни со други и да прават една интересна и креативна целина.

ednostavni-soveti-za-sovrsheno-uredeni-polici-05.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Фотки кои ќе ве убедат дека домот по реновирањето изгледа непрепознатливо Реновирањето на домот е долг и напорен процес. Потребни се добри идеи, план, ушт...
Интересни начини да го декорирате домот со марами Верувале или не, марамите можат на интересен начин да го украсат домот. Ако имат...
Грешки кои ги прават младите при првото уредување на дом Доаѓа време да го декорирате својот прв стан и тогаш почнува да ви станува јасно...

Најчитани неделава