Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


6 трикови со кои ќе ја претворите долгата и тесна просторија во удобно катче

Вистински предизвик е да уредите соба која повеќе наликува на ходник, отколку на дневна или спална соба. Но, има многу одлични решенија и во овој случај.

6-soveti-so-koi-kje-ja-pretvorite-dolgata-i-tesna-prostorija-vo-udobno-katche-01.jpg

Треба да обрнете внимание на само неколку ситници за да ја претворите долгата и тесна соба во удобно катче.

Погледнете кои:

Ставете мебел покрај сите ѕидови

Наместо да го наредите мебелот на крајот од собата, распоредете некои работи и по страничните ѕидови. Со ова ќе се исполни просторот и собата нема да изгледа како долг ходник.

6-soveti-so-koi-kje-ja-pretvorite-dolgata-i-tesna-prostorija-vo-udobno-katche-02.JPG

Комбинирајте ги дезените на ѕидовите

Избегнувајте ги белите ѕидови во долги простории. Ако сакате просторот да изгледа поудобно, можете да ги бојадисате двата спротивни ѕидови со различни бои. Уште подобро ако ставите и тапет на едниот од нив.

6-soveti-so-koi-kje-ja-pretvorite-dolgata-i-tesna-prostorija-vo-udobno-katche-03.JPG

Исполнете го просторот

Исполнете го просторот со украси и декорации како камин, столна ламба и слично. Добро би било и, доколку одговара, во центарот да ставите масичка која ќе биде како фокус на просторијата.

6-soveti-so-koi-kje-ja-pretvorite-dolgata-i-tesna-prostorija-vo-udobno-katche-04.JPG

Поделете ја собата

Ако станува збор за многу долга просторија, зошто да не ја поделите? Нема потреба да доградувате ѕидови туку, на пример, едниот дел дека нека биде дневна соба, а другиот катче за читање.

6-soveti-so-koi-kje-ja-pretvorite-dolgata-i-tesna-prostorija-vo-udobno-katche-08.JPG

Ставете лустер

Големиот впечатлив лустер ќе направи просторијата да изгледа поудобно и визуелно ќе ја намали нејзината должина.

Слободно додајте и столни или подни ламби за да го исполните просторот од страните.

6-soveti-so-koi-kje-ja-pretvorite-dolgata-i-tesna-prostorija-vo-udobno-katche-06.JPG

Избегнувајте го паркетот

Паркетот ќе направи собата да изгледа уште подлога и уште потесна. Ако станува збор за кујна, одберете плочки со интересни форми и дезени, а секогаш можете да ставите и ламинат.

6-soveti-so-koi-kje-ja-pretvorite-dolgata-i-tesna-prostorija-vo-udobno-katche-07.JPG

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои на застарениот ентериер во домот ќе му дадете модерен изглед Отворените полици можат да изгледаат одлично, сè додека не се натрупани со сè и ...
„Живеам во најмалиот стан во Њујорк од само 9m² - како функционирам?“ Како изгледа животот во стан од само 9m²? Дали ова навистина е најмалиот стан во...
9 совети за уредување со кои ќе го извлечете најдоброто од малиот ходник Светлите бои, но и огледалата визуелно ќе го зголемат просторот, а малите теписи...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg