7 ситници во домот што гостите сигурно ќе ги забележат (и ќе раскажат на сите за нив)

Сте се запрашале ли што е она што на гостите кои доаѓаат во вашиот дом веднаш им паѓа во очи, иако вие можеби не го забележувате?

7-sitnici-vo-domot-shto-gostite-sigurno-kje-gi-zabelezhat-i-kje-raskazhat-na-site-za-niv-01.jpg

Понекогаш ни е многу поважно домот да ни биде удобен, што сме сконцентрирани само на големите детали, а воопшто и не водиме сметка за некои ситници или пак, навикнати сме на нашето секојдневие и не ни помислуваме дека некои работи би можеле да бидат впечатливи за оние што доаѓаат првпат.

Од друга страна, пак, можеби сметате дека луѓето нема потреба да доаѓаат ако влегуваат за да видат како ви е дома, а потоа се чувствувате непријатно кога ќе слушнете дека сте биле тема на озборување за некои ситници што можеби и не сте ги забележале.

Од извлаканите влезни врати, до трошките на подот – кои се ситниците што гостите сигурно ќе ги забележат во вашиот дом и ќе раскажат на сите за нив?

Дамки на влезната врата

Секојдневно по неколкупати ја користиме влезната врата, а може и да се случи воопшто да не забележиме дека таа е извалкана.

Овој дел од домот честопати може да има флеки од дланки, од влага, а претставува вистински расадник за бактерии.

Верувајте дека тие што доаѓаат првпат ќе го забележат токму овој ситен детаљ.

7-sitnici-vo-domot-shto-gostite-sigurno-kje-gi-zabelezhat-i-kje-raskazhat-na-site-za-niv-02.jpg

Нечисти прозорци

Нормално секој што ќе дојде сака да види каков поглед имате од домот, а прозорците што не се исчистени подолго време и на кои има дамки и нечистотија го отежнуваат тоа.

7-sitnici-vo-domot-shto-gostite-sigurno-kje-gi-zabelezhat-i-kje-raskazhat-na-site-za-niv-03.jpg

Мирисот на вашиот дом

Велат дека мирисот тесно е поврзан со емоциите. Така ако вашиот дом мириса непријатно тоа може да предизвика неубави емоции кај вашите гости.

7-sitnici-vo-domot-shto-gostite-sigurno-kje-gi-zabelezhat-i-kje-raskazhat-na-site-za-niv-04.jpg

Нечисти крпи

Понекогаш вашите гости имаат потреба да одат во тоалет, а никој не сака да ги брише рацете од нечиста крпа. Без разлика дали бањата е убаво уредена или не, верувајте дека дизајнот ќе остане во сенка на нечистата крпа.

7-sitnici-vo-domot-shto-gostite-sigurno-kje-gi-zabelezhat-i-kje-raskazhat-na-site-za-niv-05.jpg

Нечисти подови

Можеби сметате дека никој нема да забележи, но ако гостите ги соблечат чевлите, тогаш сигурно ќе забележат дека подот не ви е чист, па дури и ако немате видливи трошки насекаде.

7-sitnici-vo-domot-shto-gostite-sigurno-kje-gi-zabelezhat-i-kje-raskazhat-na-site-za-niv-06.jpg

Нечиста трпезариска маса

Никој не сака да седне на маса што наликува на минско поле. Лепливите дамки на масата, нечистите садови и големиот број ситници што не им е местото на масата, оставаат впечаток дека сте непедантна личност.

7-sitnici-vo-domot-shto-gostite-sigurno-kje-gi-zabelezhat-i-kje-raskazhat-na-site-za-niv-07.jpg

Книги

Некои луѓе обрнуваат многу повеќе внимание на тоа што го имате на полиците отколку на тоа што имате по подот.

Вашиот избор на книги говори многу за вас како личност, па така лошо организираната библиотека со лошо нафрлани и неорганизирани наслови остава лош впечаток за вас.

7-sitnici-vo-domot-shto-gostite-sigurno-kje-gi-zabelezhat-i-kje-raskazhat-na-site-za-niv-08.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

4 бои кои не треба да доминираат во вашиот дом (делуваат застарено) Сивата, црната, сината и зелената се бои на кои треба да заборавите оваа година,...
Предмети кои се „магнет за малер“ во домот, според Фенг шуи Начинот на којшто го уредуваме домот, доста зборува за нас, но според Фенг шуи п...
Како да му дадете луксузен изглед на домот, со малку пари? Завеси од подот до таванот, многу растенија и три извори на светлина се само дел...
Кај Драгана дома: Есенски украсен стан во Гостивар со тикви во сите форми и бои и суво цвеќе (фото) „Препознатливо за мене е што во мојот дом секогаш сè е украсено во зависност кој...
5 креативни идеи како да ги изложите цртежите на вашите деца во домот Направете галерија на ѕидот или закачете ги на жица - постојат многу начини на к...
Зеленило во секој дел од домот: Идеи од Пинтерест за да го „живнете“ просторот Со доаѓањето на пролетта природата почнува да оживува, а со тоа и собните растен...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg