Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-09-2023


По рецептот на баба: Домашни еклери, полнети со фил од ванила и прелиени со чоколаден прелив

Дали сте љубители на домашни еклери, онакви какви што често се приготвуваа и во минатото? Тогаш овој рецепт сигурно ќе ви се допадне, а ќе бидете изненадени од тоа колку се лесни за подготвување.

po-receptot-na-baba-domashni-ekleri-polneti-so-fil-od-vanila-i-prekrieni-so-chokoladen-preliv-01.jpg

Со овој рецепт ќе приготвите околу 10 големи еклери со слаткарска величина, а иако навидум делуваат мошне комплицирано, доколку внимателно ги следите упатствата, немате премногу простор за грешки.

Како да подготвите вкусни домашни еклери:

Потребни состојки:

За тесто:

 • 250ml вода;
 • 120g путер (или масло за јадење);
 • 120g брашно;
 • Прашок за печиво;
 • 4 големи јајца (собна температура).

Фил:

 • 700ml млеко (студено);
 • 1 пакетче инстант пудинг од ванила;
 • 250ml шлаг пена;
 • 25g шеќер во прав;
 • 1 лажица екстракт од ванила.

Прелив:

 • 40g чоколада за готвење;
 • 2 големи лажици путер;
 • 125g шеќер во прав;
 • 2-3 лажици топла вода.

Начин на подготовка:

 • Рерната се загрева на температура од 250 степени Целзиусови;
 • Во помало тенџере се става водата и путерот и се загреваат на рингла додека да зовријат;
 • Тенџерето се трга од оган, му се додава брашното и се меша со дрвена лажица додека да се добие убаво замесено тесто;
 • Се додава и прашокот за печиво и се меша, а потоа тестото се остава да се олади;
 • Едно по едно, се додаваат јајцата на оладеното тесто и се меша со дрвена лажица додека не се добие изедначена смеса;
 • Во плех обложен со хартија, со шприц за тулумби или со лажица се обликуваат еклери и се ставаат да се печат во рерна;
 • Првите 10-тина минути еклерите се печат на температура од 250 степени Целзиуосви, а потоа се намалува рерната на температура од 150 степени и се печат уште 20-тина минути или додека не добијат златно кафена боја;
 • Пудингот од ванила се вари според упатствата на опаковката, а во друг сад според упатството се меша и шлаг пена;
 • Откако пудингот ќе се олади, се додава шлаг пената, шеќерот во прав и екстрактот од ванила и се мешаат додека не се добие изедначен фил, со кој се полнат еклерите. Може да ги пресечете на половина и да ги филувате или да направите дупчиња на дното и да ги полните со шприц;
 • Во микробранова печка или на пареа, се топат чоколадото и путерот, а потоа се додаваат шеќерот во прав и се додаваат 2-3 лажици врела вода за да се добие изедначена смеса;
 • Секој еклер се премачкува со прелив од чоколадо, а потоа се става да се олади во фрижидер.

po-receptot-na-baba-domashni-ekleri-polneti-so-fil-od-vanila-i-prekrieni-so-chokoladen-preliv-02.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за лесен колач со јаболка и банани – се топи во уста Дали сте љубител на колачи со јаболка и цимет? Овојпат додаваме и банани и добив...
Рецепт за посна, славска погача за почетници + како се прават белите декорации одозгоре? Како да подготвите посна погача за Свети Никола? Ова е лесен старински рецепт шт...
Рецепт за најлесниот есенски колач со јаболка и цимет – се топи во уста Сочен колач од јаболка кој се топи во уста и мирис на цимет низ домот е синоним ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg