Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Протеински појадок за енергетски почеток на денот

Омлет со неколку видови зеленчук и фета сирење е одличен избор за да го почнете денот со многу енергија... Како да го подготвите?

proteinski-pojadok-za-energetski-pochetok-na-denot-01.jpg

По овој вкусен и здрав протеински појадок долго време ќе бидете сити.

Комбинацијата на јајца со неколку видови зеленчук и сирење е толку добра, што ќе се заљубите во вкусот и ќе го подготвувате често.

Количините во рецептот се за 2 лица.

Потребни состојки:

 • 6 јајца
 • 1 шака беби спанаќ
 • 3 лажици песто сос
 • 150g шери домати
 • 70g црни маслинки
 • 30g фета сирење
 • маслиново масло
 • сол и бибер по вкус

Начин на подготовка:

 • Садот за печење обложете го со мрсна хартија, а на дното ставете малку маслиново масло.
 • Најдолу ставете го беби спанаќот, па искршете ги јајцата.
 • Додадете ги пестото, шери доматите (исечкани на половина или на тркалца) и маслинките исечкани на тркалца.
 • Посолете и додајте бибер по вкус, па промешајте благо со виљушка за да се соединат состојките.
 • Најгоре ставете парченца фета сирење.
 • Печете околу 20 минути во загреана рерна на 200 степени.
 • Послужете го појадокот топол.

Видео постапка:

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Вкусен викенд појадок - потпечена тортиља со спанаќ и кашкавал Богатство од вкусови за совршен викенд појадок кој се подготвува за 30-тина мину...
Брз и хранлив оброк: Јајца со кисело млеко или павлака, на турски начин Пржените јајца честопати се дел од нашите оброци, а најчесто ги подгот...
Пита со тиква и суво грозје од готови кори – Есенски десерт за целото семејство Подгответе идеален есенски десерт со состојки што се карактеристични за нашето п...
Највкусната посна сарма со праз, по рецепт на нашите баби Бадниковата и божиќната трпеза никако не можат да поминат без посна сарма... Дал...
Брз летен ручек: Полнети пиперки со фета сирење и сланина Сте пробале ли полнети пиперки со сирење и сланина? Ако не, ова ќе ви стане омил...
Рецепти за 2 редени чоколадни торти што не се печат Редена чоко-торта од бисквити и чоколаден прелив или торта со бела чоколада бана...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg