Подгответе: Тесто за совршени палачинки


Подгответе: Тесто за совршени палачинки

sovrseni-palacinki-01

Наутро за појадок или навечер како лесна вечера со малку џем или Нутела, банани, бисквити или шлаг, палачинките се совршен оброк во секоја комбинација.

Сите ги прават на различен начин. Некои ги сакаат потенки, други подебели, некои посни без јајца и млеко, други пак, ги сакаат полни и квалитетни.

Ако сакате да го погодите точниот рецепт за совршените палачинки, следете ја оваа постапка.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 4 шолји брашно
  • ½ литри млеко
  • 100 ml кисела вода
  • 1 прстофат сол
  • 1 лажичка шеќер

Подготовка:

Изматете ги јајцата, додајте им сол, шеќер и млеко. Додајте брашно и матете додека не ги стопите грутките кои се прават во тестото.

Ова главно зависи од брашното, но треба да добиете многу густа смеса за палачинки.

Додајте ја киселата вода и промешајте.

Оставете ја смесата да отстои 20-ина минути, а потоа печете ги палачинките на силен оган.

Наполнете ги со омилениот вкус и уживајте!

recept-za-sovrseni-palacinki-1.jpg

Би можело да ве интересира:

3 италијански здрави рецепти: Крема од тиква и хељда, рижото со цвекло и graukase, аспарагус со јајц... Во склоп на Неделата на италијанска кујна, денес на менито имаме неколку рецепти...
Палачинки на нов начин - со ананас во тестото Од палачинки никогаш доста. Ги сакаме за појадок, ужина, вечера или десерт. Ги о...
Десерт за итри „домаќинки“ – Превкусни штрудли од готови кори и пудинг Овие брзи штрудли се рецептот кој треба да го испроба секоја итра домаќинка, кој...

Најчитани неделава