Рецепт за правење ајвар во стан


Рецепт за правење ајвар во стан

Ако сакате со минимален напор да бидете покриени цела зима со ајвар, само следете го овој рецепт чекор по чекор.

recept-za-pravenje-ajvar-vo-stan-01.jpg

Без двор и простор за целиот тој хаос од лушпи и семки, ни се чини како да нема ајвар. Но, грешка сте. И дома може да направите вкусен, сочен ајвар со помош на крчко тенџере.

Потребни состојки:

  • 3-4 kg свежи пиперки
  • Лажица сол
  • 50g шеќер
  • 250ml масло

Подготовка:

Пиперките измелете ги и ставете во керамичкиот сад.

recept-za-pravenje-ajvar-vo-stan-4.jpg

Посолете. Додадете шеќер и масло, промешајте и поклопете.

Варете на позиција LOW 6 до 8 часа.

Жешкиот ајвар истурете го во топли тегли и утредента е подготвен за консумирање.

recept-za-pravenje-ajvar-vo-stan-02.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Десерт на денот: Пролетна пита со црвено овошје Оваа пролет рецептот кој нема да престанете да го правите е овошната лисната пит...
Рецепт на денот: Медалјони од компир на кои нема да може да одолеете Медалјони или „плескавички“ од компир, полнети со моцарела и печурки – звучи иде...
Посна, полнета погача - идеална за да си ја понесете на работа за појадок На сите ни е смачено да мислиме што ќе јадеме на работа денес, а дилемата се оте...

Најчитани неделава