Брза зимница: Како да направите кисела зелка за 7-10 дена?


Брза зимница: Како да направите кисела зелка за 7-10 дена?

Ако сте од оние гурмани кои сакаат да си каснат добра зимница кога ќе залади, но не го обожавате процесот на нејзино подготвување, имаме идеален рецепт за вас.

brza-zimnica-kako-da-napravite-kisela-zelka-za-7-10-dena-001.jpg

Киселата зелка одлично оди во зима, но ретко кој има неколку недели да ја чека да се скисели.

Па, ви предлагаме еден рецепт за забрзано скиселување.

Потребно ви е:

  • Зелка
  • Сол
  • Ловоров лист
  • Зрна бибер

Подготовка:

Зелката добро исчистете ја и оштетените листови извадете ги од коренот.

Распоредете ги зелките во сад и ставете малку бибер и ловоров лист.

На 1 литар вода ставете 25-30 грама сол и прелијте ги зелките.

Одозгора ставете пластика која ќе ги притиска зелките и добро затворете со капак. Зелките не смеат да излегуваат над водата.

Оставете на топло место 7-10 дена и имате готова кисела зелка.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Десерт на денот: Пролетна пита со црвено овошје Оваа пролет рецептот кој нема да престанете да го правите е овошната лисната пит...
Рецепт на денот: Медалјони од компир на кои нема да може да одолеете Медалјони или „плескавички“ од компир, полнети со моцарела и печурки – звучи иде...
Рецепт за почетници: Како да направите кисела зелка? Зимата не може да почне додека немате кисела зелка во некое буре. Или барем така...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава