Брза зимница: Како да направите кисела зелка за 7-10 дена?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Software Engineer 13-03-2018
Продавач 20-03-2018


Брза зимница: Како да направите кисела зелка за 7-10 дена?

Ако сте од оние гурмани кои сакаат да си каснат добра зимница кога ќе залади, но не го обожавате процесот на нејзино подготвување, имаме идеален рецепт за вас.

brza-zimnica-kako-da-napravite-kisela-zelka-za-7-10-dena-001.jpg

Киселата зелка одлично оди во зима, но ретко кој има неколку недели да ја чека да се скисели.

Па, ви предлагаме еден рецепт за забрзано скиселување.

Потребно ви е:

  • Зелка
  • Сол
  • Ловоров лист
  • Зрна бибер

Подготовка:

Зелката добро исчистете ја и оштетените листови извадете ги од коренот.

Распоредете ги зелките во сад и ставете малку бибер и ловоров лист.

На 1 литар вода ставете 25-30 грама сол и прелијте ги зелките.

Одозгора ставете пластика која ќе ги притиска зелките и добро затворете со капак. Зелките не смеат да излегуваат над водата.

Оставете на топло место 7-10 дена и имате готова кисела зелка.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Посен ручек готов за 25 минути: Филети од Ослич со зеленчук Голема е веројатноста дека оваа недела сте се одлучиле за краток предвелигденски...
Рецепт за летните собиранки: Мини пица такоси Во овие топли денови на никој не му е дојдено до готвење и долги часови поминати...
Ручек за цело семејство: Рецепт за вкусна црвена леќа Во тенџере ставаме масло за јадење и кромид и пржиме на тивок оган. Откако кроми...