Летни мини ролати: Тиквици со фил од пилешко и зеленчук


Летни мини ролати: Тиквици со фил од пилешко и зеленчук

Нема ништо подобро од лесни ручеци полни со зеленчук за летните денови кога ни е потребно освежување.

letni-mini-rolati-tikvici-so-fil-od-pileshko-i-zelenchuk-01.jpg

Наместо да јадете обичен традиционален ручек со месо, може истото да го подготвите на поинаков начин со многу зеленчук.

Доколку сте љубител на мини ролатчиња со богат фил, овој рецепт е идеален за вас.

Потребни состојки:

 • 250 g ситно сечкано пилешко
 • 1 лажичка сол
 • 1 кромид, сечкан
 • 1 црвена пиперка, сечкана
 • 1 зелена пиперка, сечкана
 • 2 шолји рендан кашкавал
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1 лажичка црвен пипер
 • 1 лажичка чили во прав
 • 1 лажичка сол
 • ½ лажичка црн пипер
 • 1 лимета, исцедена
 • 1 шолја сос од доматно пире со зачини
 • 4 тиквици

Начин на подготовка:

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

14 идеи за летни ражничи на скара Летните вечери се најдобри за да се поминат во друштво на пријателите со скара, ...
Мини сендвич колачи полнети со чоколаден фил Ако не може да одолеете на колачи кои кога ќе ги гризнете, ви се топи чоколадо в...
Шарени летни ролати од тортиља за кои не ви треба печење Доколку веќе немате идеја што да зготвите, а притоа да не вклучувате рерна, врем...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg