Летен ручек за 5 минути: Компир салата на 4 начини
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Komercija 25-05-2019


Летен ручек за 5 минути: Компир салата на 4 начини

Зошто да послужите обичен компир како прилог на главното јадење, а да не направите главно јадење од него со додавање на едноставни состојки?

leten-rucek-za-5-minuti-kompir-salata-na-4-nacini-001.jpg

Ладната салата од компир е еден од најлесните летни ручеци кои може да ги направите за 5 минути, без да валкате многу садови.

Има 4 варијанти – компир салата со кари, со сланина, со павлака и со лут сос и мајонез.

Компирите треба да се претходно сварени или потпечени. Состојките се соодветни за салата од околу 800 грама компири.

За салата со сланина

 • 6 парчиња сланина, пропржена и исечкана на коцки
 • ½ шолја виолетов кромид, сечкан на коцки
 • ½ шолја оцет
 • ½ шолја вода
 • 2 лажички сенф (може и семе од сенф)
 • 2 лажички шеќер
 • Сол и бибер
 • ¼ шолја копар

За салата со кари

 • 1 ½ шолја павлака
 • 2 лажички шеќер
 • 3 лажички кари
 • 2 лажички оцет
 • 1 шолја грашок
 • ½ шолја ситно сечкан кромид
 • ¼ шолја суво грозје (по вкус)
 • 3 тврдо варени јајца, сечкани на коцки
 • 2 лажички магдонос

За салата со павлака

 • 1 ½ шолја павлака
 • 3 лажички оцет
 • 3 млади кромиди, сечкани
 • ¼ шолја магдонос
 • Сол, бибер и зачини по желба

За салата со мајонез и лут сос

 • 1 шолја мајонез
 • 2 лажички лут сос
 • 2 лажички оцет
 • 2 лажички соја сос
 • 2 лажички масло од сусам (или друго по желба)
 • ½ шолја чистен грашок
 • ½ шолја сечкан млад кромид

Постапката изгледајте ја во видеото:

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 брзи, солени рецепти со празничен изглед Не треба многу за на обичните рецепти и состојки да им дадете празничен изглед. ...
„Невидлива торта“ - десерт само од овошје, кој ќе го повторувате цело ... Го носи името невидлива торта бидејќи се подготвува многу брзо, а се јаде уште п...
Викенд ручек: Полнета компир-пита која не може да не ви се погоди Крцкава однадвор, а сочна однатре – оваа компир-пита ќе ви биде љубов на прво за...