За почеток на пролетна сезона: Чоколадни такоси со сладолед
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Giro prodavac 22-04-2019
Столар 22-04-2019


За почеток на пролетна сезона: Чоколадни такоси со сладолед

Време е да ја отвориме пролетната сезона со освежувачки десерти со сладолед.

za-pochetok-na-proletna-sezona-chokoladni-takosi-so-sladoled-01.jpg

Овие такоси потопени во чоколадо и полнети со сладолед се идеален десерт за пролетна и летна сезона.

Ако уживате во освежителни десерти – овој ќе ви биде омилен.

Потребни состојки:

За такоси:

  • 2 големи јајца
  • ½ шолја шеќер (100 g)
  • ¼ шолја млеко (60ml)
  • 1 лажица екстракт од ванила
  • ¼ шолја несолен путер, стопен (55g)
  • 1 лажица какао во прав

За прелив:

  • 510g квалитетно чоколадо, ситно сечкано
  • ¼ шолја кокосово масло, стопено (60ml)

За фил:

  • 4 шолји сладолед од ванила, омекнат (575g)
  • 1 шолја искршени кикиритки

Начин на подготовка:

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Освежителна есенска салата со зеленчук и јаболка, збогатена со дресинг Оваа салата со брокула, јаболка и други здрави додатоци е идеална за есенската с...
Десерт на денот: Сладолед-торта со прелив од карамел За пролетните денови предлагаме да се „засладите“ со сладолед-торта прелиена со ...
Чоколадни колачиња после кои нема да миете садови - се прават во тегла... Проблемот со десертите е што секогаш мора да извалкате барем 2-3 садови додека г...