Ручек за 30 минути: Полнет пилешки стек во тава
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Ручек за 30 минути: Полнет пилешки стек во тава

Кога сакате брз ручек кој добро ќе ве најаде, слободно може да „посегнете“ по ова пилешко во тава.

rucek-za-30-minuti-polnet-pileski-stek-vo-tava-001.jpg

Конкретниот рецепт е со моцарела и домати, но состојките може да варираат по вкус, желба или едноставно она што го имате во фрижидер.

Основниот рецепт и постапката, во продолжение.

Потребни состојки:

  • 3-4 пилешки стекови
  • 4 лажици песто
  • 2 домати
  • 2 моцарели и сечкани на парчиња

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени.

Ставете ги стековите во тава за печење. Нанесете по 1 лажичка песто на секој стек.

Ставете и по неколку парчиња домати и моцарела.

Печете 30-тина минути, односно додека стекот не стане мек, а моцарелата не се разлее во тавата.

rucek-za-30-minuti-polnet-pileski-stek-vo-tava-01.jpg

Други комбинации од состојки кои можете да ги направите:

rucek-za-30-minuti-polnet-pileski-stek-vo-tava-03.jpg

rucek-za-30-minuti-polnet-pileski-stek-vo-tava-04.jpg

rucek-za-30-minuti-polnet-pileski-stek-vo-tava-05.jpg

rucek-za-30-minuti-polnet-pileski-stek-vo-tava-06.jpg

rucek-za-30-minuti-polnet-pileski-stek-vo-tava-07.jpg

Идеите продолжуваат на следната страна...Би можело да ве интересира:

Брз десерт: Летна ледена торта со јагоди За најлесната летна торта треба само да измешате 5 состојки, да ја изладите и да...
Десерт на денот: Пролетна пита со црвено овошје Оваа пролет рецептот кој нема да престанете да го правите е овошната лисната пит...
Ручек за почетници во кујна: Тава печурки со кашкавал Сите кои не се многу вешти во кујната, а сакаат да зготват вкусен ручек, можат д...