3 нови посни рецепти за Св. Никола + идеи како да ја поставите трпезата (фото+видео)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


3 нови посни рецепти за Св. Никола + идеи како да ја поставите трпезата (фото+видео)

Ако славите Свети Никола, а сакате да промените нешто на трпезата, ви нудиме неколку нови предлог рецепти и идеи за сервирање на масата.

3-novi-posni-recepti-za-sv-nikola-idei-kako-da-ja-postavite-trpezata-foto-video-1.jpg

Празничниот период исполнет со слави е еден од најубавите, а Свети Никола е празникот кој се одбележува во многу домови, како слава или именден.

Посната трпеза надополнете ја со неколку нови, вкусни, посни рецепти, а масата декорирајте ја на уникатен начин.

Во продолжение посни рецепти + идеи за сервирање:

Предјадење – посна солена торта

Потребни состојки:

 • 1 конзерва туна (180g)
 • 150-200g маргарин
 • 200g посен мајонез
 • 1 лажица сенф
 • 300g посни крекери
 • 50g печен сусам
 • 2 кисели краставици
 • 2 варени моркови
 • 2 варени компири
 • 1 кисела пиперка
 • 50g печени кикирики
 • 200ml пресол од киселите краставички

Начин на подготовка:

Изматете го добро маргаринот, а потоа додадете мајонез и измешајте ја смесата. Краставичките, компирот, морковите и пиперката исечкајте ги на ситни коцки, па додадете го во нив изматениот маргарин со мајонезот, но оставете две лажички од смесата маргарин и мајонез за премачкување. Додадете лажичка сенф во филот и измешајте.

Во послужавник редете ги крекерите кои претходно ќе ги потопите малку во пресол. На наредените крекери намачкајте од филот и добро распоредете го, па врз него повторно ставете ред крекери па фил и така наизменично додека не се потроши материјалот.

Одозгора и од страните премачкајте со смесата од маргарин и мајоне. Наросете печен сусам и крупно сечкани кикирики. Тортата не се служи веднаш, оставете малку да се стврдне.

3-novi-posni-recepti-za-sv-nikola-idei-kako-da-ja-postavite-trpezata-foto-video-02.jpg

Главно јадење – посни ќофтиња од грав

Потребни состојки (количина по желба):

 • Грав
 • Масло
 • Праз
 • Сусам
 • Сол и бибер

Начин на подготовка:

Сварениот грав исцедете го добро од вода и изгмечете го. Посолете го и почнете да правите топчиња во облик на ќофте.

Исечкајте го празот и пропржете го на масло, додадете бибер и наредете го по цела тава.

Одозгора наредете ги ќофтињата од грав, наросете со сусам по желба, поклопете ја тавата и печете.

Во текот на печењето контролирајте ги ќофтињата да не изгорат.

3-novi-posni-recepti-za-sv-nikola-idei-kako-da-ja-postavite-trpezata-foto-video-03.jpg

Десерт – посни руски капи

Потребни состојки:

За тесто:

 • 200ml кисела вода
 • 200g брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 50ml масло
 • 100g шеќер
 • 2 лажици какао

За фил:

 • 4 лажици млеко од соја во прав
 • 500ml врела вода
 • 100g шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 3 лажици густин
 • 3 лажици брашно
 • 250g посен маргарин
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 100g кокос

Глазура:

 • 100g посно чоколадо
 • 2 лажици масло или коцка маргарин

Начин на подготовка:

Во сад истурете 200g брашно и 1 прашок за печиво, додадете 100g шеќер, 50ml масло, какао и киселата вода. Измешајте ја добро смесата.

На плех обложен со хартија за печење истурете го тестото. Печете на 200˚С околу 20 минути. Префрлете го тестото на друга хартија, а претходната тргнете ја. Кога ќе се олади тестото, со калап извадете кругови.

Во тенџере со врела вода додадете 100g шеќер и 4 лажици млеко во прав, измешајте и додадете ванилин шеќер, па ставете на тивок оган. Во друг сад, измешајте 3 лажици брашно со 3 лажици густин во малку вода, а кога ќе проврие млекото, додадете ги густинот и брашното во тенџерето и изедначете ја смесата со жица за матење. Оставете целосно да се излади со почесто мешање.

Во друг сад, ставете го претходно омекнатиот маргарин и 3 лажици шеќер во прав. Кога кремот кој го подготвивте претходно ќе се олади, додадете го постепено во маргаринот и миксирајте додека смесата не стане пенлива и не се изедначи.

На еден од круговите тесто намачкајте малку од филот, па поклопете го со друг круг како сендвич и на крај целосно намачкајте го од страните колачот па извалкајте ги со кокос.

Стопете го чоколадото и врз секој колач ставете по една лажица. Оставете да се олади.

3-novi-posni-recepti-za-sv-nikola-idei-kako-da-ja-postavite-trpezata-foto-video-04.jpg

На следната страна има уште идеи за посни рецепти и поставување на масата...Би можело да ве интересира:

14 идеи за летни ражничи на скара Летните вечери се најдобри за да се поминат во друштво на пријателите со скара, ...
3 рецепти за здрави мезиња, приготвени на вкусен начин Здравите јадења не значи дека не може да се приготват на вкусен начин, а овие ре...
Овесна каша од понеделник до петок: 5 идеи за појадок Многу нутриционисти се држат до тоа дека овесната каша е најдобриот појадок со к...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава